Данъкоплатците ще дадем 300 млн.лв. на ЕС заради нарушенията за къщи за тъщи на близки до властта. Виновният зам.-шеф на ДФЗ, ресорен зам.-министър и сега бос на ДФЗ В. Грудев няма да носи отговорност. Не дава дори оставка. ДФЗ ограничи обхвата на проверките си и отърва видни партийци от санкции и прокурор, сочи проверка на Биволъ.
Близки до ГЕРБ и ДПС, които са най-много сред облажилите се с европари за къщи за гости, няма да връщат субсидиите, сочи списък със санцкионирани проекти. Оказа се, че проверка има само за къщите, за които не е изтекъл мониторингов период от 5 г. след сключването на договора.
Обхватът обаче подминава нареждането на премиера Борисов от 30.04.2019. Той разпореди на тогавашния министър на земеделието Румен Порожанов да се проверят всички къщи за гости и ако има виновни да се дават на прокуратурата. След разкритие на Биволъ обаче, изплуваха данни за недекларирани имоти на съпругата на министъра и самият той подаде оставка.
ДФЗ е проверил само 288 проекта от общо746, като се е ограничил единствено до проектите, за които не е изтекъл мониторинговия период от 5 години. Сред проверените над 90% или 253 проекта са с нередности и са образувани производства за пълна или частична санкция. При допустимост от 6% с нередности. При такъв огромен процент злоупотреби е очевидно, че е компрометирана цялата европейска програма. Същевременно ДФЗ не публикува списъка с проектите с частична санкция а само тези, които ще връщат 100% от субсидията, а те са 158 на брой.
Частичната проверка всъщност е удар по данъкоплатеца и прикриване на определени лица. По правилата на ЕК следва да бъде наложена 100% санкция и България ще трябва да връща над 300 млн. лева. Брюксел ще си изиска сумите и за изрядните къщи, и за къщите с нередности.
Единственият начин поне част от тези пари да се върнат в хазната е като се глобят бенефициентите на проектите с нередности. 458 къщи за гости обаче подминават всякаква ревизия.
Сред обектите, останали без проверка е и пословичната “къща на тъщата” на ексшефа на ДФЗ Янаки Червеняков. Става дума за личната му вила в с. Лиляново на терен, който той продал на фирма на тъща си, а тя вдигнала градеж с европари. Къщата никога не е функционирала като хотел, но никой от семейството няма да върне нито лев в хазната.
Роднинските връзки са тенденция и в останалите „къщи за тъщи”. Сред обектите подминали ревизия са: 2 проекта на роднини на бившия депутат от ГЕРБ Димитър Гамишев; на депутата Йордан Апостолов от НФСБ; на дъщерята на кмета на Долна Баня Владимир Джамбазов от ГЕРБ; на бившия общинския съветник от ГЕРБ Джамал Асанов, бивш кмет на Борино; на кмета на Луковит Иван Грънчаров от ГЕРБ; на първи братовчед на съпругата на областния управител на Смолян и бивш депутат Недялко Славов от ГЕРБ; на първия братовчед на кмета на Горна Оряховица Добромир Добрев от ГЕРБ; на лидера на ГЕРБ в с.Сърница Мустафа Аликанов; на съпругата на хотелиера Димитър Катранджиев, близък приятел на Костадин Коев, кмета на Велинград от ГЕРБ;
на съпругата на кмета на Юндола Мехмед Мустафа Местан от ДПС; на дъщерята на общинския съветник от ДПС в Харманли Сезгин Мустафа.
Роднините на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, които на практика придобиха цяло селище имат пет проекта в родното му с.Борино и нито един не е санкциониран.
Сред санкционираните все пак има и свързани с партиите лица и чиновници. 100% санкция отнасят 2 проекта на сина и дъщерята на кмета на Минерални бани Мюмюн Али Искандер, както и на сестрата на Антоанета Асенова, девета в листата на ДПС за евроизборите. От приближените на ГЕРБ е санкционирана и секретарката на община Сливница Ани Иванова. Сред опарените е и прокурорът от Благоевград Анна Аврамова-Градева.
Проверки на къщите за гости започна и прокуратурата. Освен за изпълнението на бизнес плана и целите на проекта, които се инспектират от ДФЗ, тя трябва да проучва евентуални конфликти на интереси, произход на средствата и търговия с влияние. Вече няколко месеца няма информация за някакви резултати.