Парламентът в Турция ще разгледа законопроект, който ще позволи на мъжете, обвинени в секс с момичета под 18 години, да избегнат наказание, ако се оженят за жертвите си, съобщава The Independent.
Този скандален закон, наречен „ожени се за твоя изнасилвач“, който законодателите планират да внесат в турския парламент в края на януари, предизвика възмущението на защитниците на правата на човека в страната.
Критиците му твърдят, че подобен закон не само легитимира браковете с деца и законното изнасилване, но също така проправя пътя на педофилията и сексуалната експлоатация.
Опозиционната Народно-демократическа партия призовава правителството да наложи вето на законопроекта.
През 2016 г. в Турция бе оттеглен аналогичен проект след протести, обхванали цялата страна. Този закон предвиждаше освобождаването на мъжете от отговорност, ако сексът е „без принуда и заплаха“.
Подобни закони се приемат в различни страни по света – главно в Близкия Изток и Северна Африка, под предтекст да се защити „честта“ на семейството.
През последните години, благодарение на усилията на защитниците на правата на човека, активистите и законодателите, подобни разпоредби са отменени в Египет, Йордания, Ливан, Мароко, Тунис и Палестина.
Турция обаче изглежда се движи в обратна посока.
Въпреки че в Турция официално минималната възраст за всъпване в брак е 18 години, според доклада на правителството за 2018 г. през последните 10 години са омъжени 482 908 непълнолетни момичета. Според ООН 38% от турските жени са преживели физическо и сексуално насилие поне веднъж.
През 2014 г. турският президент Реджеп Тайип Ердоган ясно изрази отношението си към правата на жените. Изказвайки се на срещата на върха в Истанбул, президентът заяви: „Не може да се поставят жените и мъжете на едно и също ниво. Това е против природата“.
А през 2016 г. Ердоган призова всяка жена да роди поне три деца, напомняйки, че това е неин „дълг“: „Жена, която казва: „Няма да стана майка, защото работя“, отрича собствената си женственост. „Жена, която се отказва от майчинството, която не си стои вкъщи, колкото и да е успешна в работата си, все пак е по-непълноценна.“