Oрехите са супер храна, гарантираща здраве и дълголетие. Те са считани за едни от най-здравословните ядки. За лечебните им свойства съобщава самият Хипократ, а по-късно и прочутият персийски лекар Авицена.
Ореховата ядка носи в себе си голямо богатство на витамини, минерали, биоактивни вещества – елагова, фенолова киселина, оцетна киселина, есенциални хранителни вещества – витамин Е, С, група В, Р, флуорид, калий, железни и кобалтови соли, йод. По количество на витамин С орехът стои наравно с шипките и касиса.
Орехите прочистват кръвоносните съдове и предотвратяват атеросклерозата благодарение на антиоксиданта витамин Е. Шепа орехи съдържа почти 2 пъти повече антиоксиданти от всички други ядки.
Орехите защитават нервите с витамин Е, фолиева киселина, мелатонин, омега-3 мастни киселини и антиоксиданти.
Фосфорът и магнезият, влизащи в състава на орехите, поддържат нормалното функциониране на клетките на мозъка, а калият, желязото, сярата, цинкът и медта защитават сърцето, кръвоносните съдове и нервната система.
Полиненаситените мастни киселини, чието съдържание в орехите е много високо, понижават холестерола в кръвта.
За да помогнем на мозъка и сърцето, да подобрим паметта си, да се избавим от безсънието и неврозите, да поддържаме нормално кръвно налягане, както и да засилим имунитета си, диетолозите съветват всеки ден да консумираме по 30-40 грама орехи.
Орехите са полезни и при заболявания на стомаха и червата, както и за черния дроб, бъбреците и далака.
Предпазват от рак и диабет
Орехите имат и друга голяма мощ – блокират раковите клетки благодарение на високото съдържание на елагова киселина, която в момента учените онколози изследват. Елаговата киселина се свързва с канцерогенните вещества и ги обезврежда. Тя пази ДНК от атаките на канцерогените. Тази киселина стимулира развитието на антитоксични ензими и може да спре развитието на рак на хранопровода, белите дробове и кожата.
Орехите съдържат ефикасни вещества срещу калцирането на артериите. Магнезият в тях помага за сваляне на напрежението и стреса.
Ореховото масло забавя развитието на склерозата, защитава организма от лъчево въздействие, включително и от рентгенови лъчи. Ускорява епителизацията на тъканите при изгаряния, помага за зарастването на рани.
Във вид на настойка преградните стени на плода се препоръчват при захарен диабет, заболявания на щитовидната жлеза.
Орехите заздравяват косата и ноктите, защото са отличен източник на витамин B7. Омега-3 мастните киселини в орехите са важни за предпазването на костите от счупване и травми. Седем ядки на ден се борят успешно с остаряването на клетките.
Научните изследвания също потвърждават ползата на орехите за поддържането на кръвната захар и позитивното им влияние в превенцията на диабет. Мазнините в ядките са полезни и регулират метаболитните фактори при хората с диабет. Освен това те помагат за понижаване на нивата на инсулина.
От древни времена се смята, че орехите подобряват плодовитостта на мъжете. Благодарение на антиоксиданта мелатонин, орехите са отлично средство за здрав сън.