Президентът Румен Радев определи решението на областната администрация в Стара Загора отмени честванията на връх Шипка по повод националния празник като „манипулация“.
Отмяната на мероприятията бе препоръчана от оперативния щаб за коронавируса и бе мотивирана с разрастващата се грипна вълна и опасността от навлизането на нови вирус.
„България даде вчера един огромен принос към световната медицина. Успя да изолира два различни щама на коронавируса. Оказа се, че софийският щам е много безобиден и там всякакви мероприятия на открито са позволени, докато щамът на Шипка се оказа много опасен и мероприятията, както знаете, се отмениха. Надявам се със същото настървение управляващите наистина да мислят за здравето на българите“, каза Радев в град Шипка.
„Честит празник на всички българи, честит празник на всички, които не се поддават на манипулацията и ще се качат на Шипка да отбележим нашия национален празник. Честит празник на всички българи, където и да са, които носят в сърцата си България и силния свободолюбив български дух“, добави той.
Свободният достъп до върха обаче не бе спрян и хиляди хора се качиха на върха за националния празник. Президентът Румен Радев и председателят на парламента Цвета Караянчева също отидоха на връх Шипка за празника.
„На този връх, „покрит с бели кости и с кървав мъх“, се решава изходът на войната. Съдбата го поверява в ръцете на няколко хиляди български опълченци и на воиниците от Брянския и Орловския полк. Техният героизъм ще пречупи морално поробителя и ще отвори пътя към Освобождението. Каква ли щеше да бъде съдбата на България, ако онези велики българи се бяха поддали на „вируса“ на манипулацията, на „вируса“ на страха, на „вируса“ на примирението, на „вируса“ на слабоволието? Но те устояха и не се поддадоха. За тях дългът към паметта и подвига на опълченците на Шипка е свят и неотменим. Преди 142 години на тази дата България възкръсва след петвековното османско иго. Под знамената на руската армия воюват хиляди воини от много народи на необятната империя. За много от тях нашата земя се оказа последен дом. Дълбок поклон пред паметта на всички, които положиха костите си за България“, заяви президентът.
„142 години българската държава устоя на историческите ветрове и съхрани своя суверенитет. Но той не е даденост. Суверенитетът изисква осъзнаване на националния интерес и воля да бъде отстояван. От нас зависи да го опазим днес и в бъдните години.През годините много политици пренебрегваха и оспорваха Трети март. Правят го и днес. Много манипулатори се опитваха да изопачават историята за политическа употреба. Те нападаха истината с настървението, с което пълчищата на поробителя някога щурмуваха Шипка. Но и едните и другите претърпяха поражение. Защото хиляди достойни българи, отстояваха историческата памет с разум и със сърцата си. Със смиреното си присъствие на този връх. Тези хора аз наричам „опълченците на историческата памет“. Днес този дълг е ваш, скъпи сънародници. Към вас е моята благодарност“, каза Радев.
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева напусна официалната реч на държавния глава и докато той говореше на връх Шипка, тя влезе в костницата. Причината, която тя каза – нарушените препоръки на Оперативния щаб по коронавируса.
„За мен е много важно всеки един български гражданин да мине и да остави стрък цвете пред този олтар на саможертвата и подвига, какъвто е Шипка. На Шипка свободата се чувства по друг начин, усещаме я, защото сякаш чуваме и виковете „Ура“ на нашите опълченци, сякаш чуваме стенанията на ранените и всъщност чувстваме духа на битката. Битката за свободата на България!“, каза Караянчева.