Тази сутрин цените на петрола отбелязаха най-големия си спад от 1991 г. насам, след като Саудитска Арабия започна ценова война с Русия, като намали продажните цени и се закани да освободи своите досега задържани запаси на пазара, разклатен от намаляващото търсене заради епидемията от новия коронавирус, съобщи световните агенции. Цената на сорта Брент спадна с с 31,5%, или с 14,25 долара, до 31,02 долара за барел. Това е най-големият спад като процент от цената от 17 януари 1991 г. при началото на войната в Персийския залив, както и най-ниската цена от 12 февруари 2016 г.
Към 1,14 часа по Гринуич цената на сорта Брент беше 32,61 долара.
Преговорите, проведени в края на седмицата от страните, участващи в срещата на производителите на петрол ОПЕК+, завършиха неуспешно, тъй като не беше постигната договореност за нови параметри за сделката или за разширяване на валидността на настоящите споразумения. Русия настоя за поддържане на настоящите условия, а Саудитска Арабия предложи по-нататъшно намаляване на производството на петрол. В резултат от 1 април всички задължения на страните по споразумението за ограничаване на производството на горивото се анулират.
Споразумението на ОПЕК и редица страни извън организацията (ОПЕК +) за намаляване на производството на петрол е в сила от началото на 2017 г. До края на 2019 г. споразумението предвиждаше намаление на производството с 1,2 милиона барела на ден от нивото от октомври 2018 г., а за текущото тримесечие алиансът намали производството на петрол с 1,7 милиона барела.
Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света, се опитва да накаже Русия, втория най-голям производител в света, за това, че в петък не се съгласи на намалението на производството, което предложиха страните от ОПЕК.
ОПЕК и други производители искаха да наложат ограниченията върху производството, за да стабилизират падащите цени в резултат на последствията от епидемията от новия коронавирус.
Основни банки като Morgan Stanley и Goldman Sachs намалиха прогнозите си за растеж на търсенето, като Morgan Stanley прогнозира, че Китай ще има нулев ръст на търсенето през 2020 г. Goldman вижда свиване от 150 000 барела на ден в глобалното търсене.