Парламентът гласува с цели 163 гласа и то в спешен порядък и последователно на две четения, че нарушилите правилата срещу разпространението на коронавирус ще бъдат наказвани със затвор до три години и глоба от 1000 лв. до 10 хил. лв.
Това обаче е само общият състав на престъплението. В случай че правилата се нарушават по време на епидемия, пандемия или извънредно положение, свързано със смъртни случаи, то наказанието става драстично: лишаване от свобода до пет години и глоба от 10 хил. до 50 хил. лв. В мотивите към законопроекта беше отбелязано лаконично, че приемането на промените „произхожда от необходимостта за прецизиране на правната уредба и завишаване на санкциите, свързани с неспазването на правилата за противодействие на разпространението или появяването на заразителни болести, както и извършването на такива деяния по време на пандемия или извънредно положение, свързано със смъртни случаи.“
По време на дебатите само депутатите Антон Кутев и Валери Жаблянов изказаха мнение против въпросните поправки. Според тях предвидените наказания са прекомерни и е повече от абсурдно държавата да прави подобни промени, при положение, че има много други лостове за санкции и влияние.
Гласувани бяха и поправки в Закона за здравето, с които се дава възможност на държавата да забрани на чужди граждани да влизат на територията на страната в случаи на обявено извънредно положение. Изключение се предвижда за гражданите с постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване на територията на България, както и за членовете на техните семейства.
Въведено беше и наказание за болни от заразна болест, както и за потвърдени чрез изследване носители на такава болест, които отказват задължителна изолация и лечение. При такива случаи ще се налагат глоби в размер на 5000 лв. „Редица граждани, поставени под карантина от компетентните органи на държавния здравен контрол, не я спазват, което води до драстично увеличаване на разпространяването на вируса в страната ни“, аргументираха се депутатите.
Направиха се и промени в Закона за обществени поръчки, с които от обхвата му се изваждат поръчките за медицински изделия и лични предпазни средства, необходими за осигуряване на противоепидемични мерки, въведени с решение на здравния министър или директор на регионална здравна инспекция. Това обаче е изключение, което ще важи само за случаите на обявено извънредно положение.
Всички тези спешни поправки ще бъдат вкарани и в извънреден брой на „Държавен вестник“, който се очаква да бъде публикуван в събота.
В края на днешното пленарно заседание председателят на Народното събрание Цвета Караянчева съобщи, че до понеделник се очакват предложения за допълнителни законодателни промени от министерствата. Затова депутатите трябва да имат готовност за извънредни заседания на парламентарните комисии, както и да се съберат в пленарната зала във вторник.