Главният прокурор Иван Гешев пое и цените на лекарствата и храните, като нареди на прокурори да следят дали не се извършват престъпления с тях. Така той намери начин да присъства в темата за короновируса. Това става ясно от официално съобщение на ведомството. От него не става ясно какво точно налага намесата на прокуратурата, има ли сигнали за проблеми с тези цени, образувани ли са досъдебни производства, установено ли е някакво бездействие на държавните органи.
Намесата на главния прокурор в управлението на държавата е противоконституционно, тъй като той има право да нарежда на институции само в рамките на досъдебно производство.
Затова пък става ясно, че по разпореждане на Гешев, Върховната административна прокуратура била възложила на ръководителите на Изпълнителна агенция по лекарствата, Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата и на Комисията за защита на потребителите предприемането на спешни мерки по предотвратяване продажбата на лекарствени продукти на цени различни от образуваните по реда на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Мерки трябвало да има и срещу осъществяването на търговия с лекарствени продукти без съответното разрешение, както и на продажбата на лекарствени продукти от разстояние (чрез интернет сайтове).
На тези институции било възложено извършването на незабавни проверки, които да продължат до края на обявеното с решение на Народното
събрание извънредно положение. При необходимост следвало да се търси съдействие от структурите на НАП и на МВР. От държавните органи е изискано още да уведомяват съответните териториални прокуратури, ако се установят данни за извършване на престъпления.
Копия на писмото на заместника на главния прокурор при ВАП е изпратено до министрите на здравеопазването, на вътрешните работи, на икономиката и на финансите, както и до изпълнителния директор на НАП.
Гешев и ВАП наредили и на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните да следи за нарушения и предприемането на спешни мерки във връзка с обявеното извънредно положение, свързани с предлагането на храни и хранителни продукти. На ръководителя на БАБХ било обърнато внимание контролните органи да налагат санкции и принудителни административни мерки при установяване на нарушения на Закона за храните. По преценка следвало да се информират органите на МВР, а при наличието на данни за извършени престъпления
съответната прокуратура.
Били информирани и административните ръководители на апелативните прокуратури в София, Пловдив, Бургас, Варна и Велико Търново, на които е възложено да осъществяват контрол по провеждането на допълнителни проверки във връзка с продажбата на лекарствени проверки и храни, които са се осъществилит от съответните окръжни прокуратури, Регионалните здравни инспекции и БАБХ, а при необходимост и със съдействието на органите на НАП и на МВР.
Вече има и единични случаи на опити за телефонни измами, при които от хората се искат пари за лечение на болни от коронавируса роднини, каза днес вътрешният министър Младен Маринов. Той не даде подробности, но посъветва гражданите да се доверяват на информация, която идва само от компетентните органи – районните здравни инспекции, вътрешното и здравното министерство.
Полицията е готова да упражнява „по-интензивен контрол“ върху ромските квартали, по-конкретно да възпира провеждането на големи сватби, увери Маринов. За работата с малцинството ще бъде ангажирана и мрежата от 250 здравни медиатори, които ще раздават на ромите специално разработена брошура, написана на достъпен език – както твърдят от министерството.
Съвместни екипи на МВР и РЗИ София-област започват масови проверки в курортния комплекс Боровец. Ще бъдат проверявани хотели, ресторанти, барове и кафенета.
Няколко нощни заведения в София са работили през изминалата нощ въпреки забраната, затова са затворени насилствено. Те са били проверени от екипи на РЗИ и МВР, които освен това са им наложили актове.
Всъщност през цялата нощ екипи на Първо и Седмо районни полицейски управления, заедно с екипи на РЗИ са извършали проверки в столицата за това как се спазват разпоредбите по обявеното извънредно положение заради COVID-19.
Съобщено бе, че екипите са установили няколко заведения, които са работили въпреки наложените забрани и в тях е имало посетители. Част от нощните заведения са в Студентски град, други в центъра на столицата. На управителите им са наложени актове, а самите заведения са затворени.
Проверките на съвместните екипи на МВР и здравните власти продължават и днес. Всички заведения, които не спазват наложените забрани ще бъдат санкционирани, а дейността им ще бъде прекратена.
Като част от мерките са санкционирани и четирима шофьори на камиони в Сливница. Те са били открити в заведение в града и са принудително заведени в домовете им. Това пък съобщи шефът на щаба за справяне с епидемията от коронавирус ген.Мутафчийски.