Масово се фалшифицират стоки и се завишават цени, нашенците вече отпрашват директно за Истанбул

Търговци от Одрин направиха оценки за причините за отлив на български и гръцки туристи в пограничните турски градове. „Най-голямата причина за кризата в Одрин са търговците“, обобщават те.

Хасан Сонер Челик и Инан Гюнай, търговци, които от много години работят в Одрин, направиха поразителни изявления, пред новинарския сайт на Одрин, Батъ Експрес (БЕ). Те анализираха скорошния спад в броя на български и гръцки туристи, посещаващи града.

Челик и Гюнай заявиха, че чуждестранните туристи, които са се превърнали в кръвоносната система на икономиката на Одрин, вече не проявяват толкова голям интерес към града, както преди. Те твърдят, че една от основните причини за това положение е отношението на самите търговци.

Двамата заявиха, че дисбалансът в ценовата политика, прекомерните ценови практики на някои фирми и липсата на удовлетвореност на клиентите, карат туристите да се отдалечават от Одрин.

Челик сподели: “ От 2 години живея в Одрин и съм търговец тук. За 2 години тук научих малко българския език и се разбирам добре с туристите.“

Одринските търговци дори не поглеждат лицата на местните клиенти. Когато дойдат чуждестранни клиенти, те се грижат много и им „постилат червения килим“.

Когато става въпрос за доходи, се прилагат различни цени за чужденците. Българиските туристи пазаруват и се прибират в страната си, често дори в същия ден, предава lupa.bg.

Някои от продаваните продукти на чужденците са фалшиви. Някои несдобросъвестни търговци по сергии и пазари слагат в перилните препарати сол, течните перилни препарати се разреждат с вода, понякога в шампоаните има странна миризма.

Продуктите се продават на прекомерни цени, а също така те могат и да са фалшифицирани.

Няма скромност, няма толерантност, този подход не е правилен. Много съжалявам, но те гледат на купувачите с нагласата: „след като идват, можем да ги ограбим“.

В крайна сметка, те вече не идват. Защо ще дойдат?

Българите вече пътуват директно от границата, по околовръстното на Одрин и отиват до Истанбул, Текирдаг и други градове. Те казват „Одрин е скъп“. Ташите търговци тук се оплакват от рецесията, но първо трябва да се погледнат в огледалото и да видят собствените си грешки. „Най-голямата причина за чуждестранната туристическа криза в Одрин са недобросъвестните търговците“, подчерта той.

Разбира се положетието е различно във веригите големи магазини, които предлагат качествени стоки, отговарящи на държавните стандарти. Там не може да получите некачествени стоки. Цените са както навсякъде в Турция. Все още много от стоките там са с изгодни цени за българските клиенти.

Инан Гюнай заяви: „Български и гръцки туристи отдавна пазаруват в Одрин и имат голям принос за икономиката на града. Въпреки това, неотдавнашното прекомерно, необосновано увеличение на цените и стремежът за „лесна печалба“ от туристите, прилагани от някои фирми, стана причина Одрин да загуби своята привлекателност. Някои фирми прилагат различна ценова политика към чуждестранните туристи, в сравнение с местните клиенти. След известно време тази ситуация се превръща в лошо възприятие и туристите започнаха да търсят други места за пазаруване. Напоследък те започнаха да ходят на места като Лозенград, Текирдаг, Бабаески, Чорлу, без да спират в Одрин. Ако даден продукт се продава по-евтино в Чорлу или Бабаески, защо да го купуват в Одрин?“, подчерта Гюнай.

Двамата търговци заявиха, че търговците от Одрин трябва да действат по-съзнателно, за да коригират тази ситуация, както и че трябва да се предприемат стъпки за осигуряване на ценова стабилност, възприемане на ориентиран към клиента подход на обслужване и връщане на доверието на туристите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *