Навръх 6 септември, деня на Съединението, в гаража на Сарая в Росенец при полицейска акция е открит бронираният автомобил мерцедес, който Румен Гайтански подарил на Доган, както и яхта, които се издирваха в рамките на делото срещу Вълка.

Луксозната кола, която е на стойност близо милион евро, е намерена в гаража на Сарая в Росенец. Лодката е открита на пристанището пред Сарая и е задържана от Гранична полиция при опит да бъде изведена от български териториални води. След това е откарана в граничната база в Созопол, а мерцедесът е преместен на паркинг в ОДМВР Бургас.

Както автомобилът, така и яхтата са част от ултраскъпите подаръци, с които Гайтански дарявал почетния председател на ДПС за неговите рождени дни. Колата е бронирана и е специална – с нея Доган винаги ходел за гласува.

Според данни от полицията фирми на Гайтански притежават 30 луксозни автомобила, а съдът разпореди изземване на 8 от тях. Първите са Bugatti, Rolls-Royce и Mercedes, които бяха открити в гаража при камиони на сметоизвозващите му фирми „Волф“ и ДИТЦ. Останалите пет автомобила се издирваха. Обявено бе, че се проверява дали колите са купени със средства от кредита от ББР.

Румен Гайтански, който още е в ареста, е обвинен като подбудител по разследването за отпуснатия от Българската банка за развитие кредит за 148,5 млн. лв. 30 милиона лева от тези пари Гайтански дал на дружество на Ахмед Доган.

За скандални казуси, свързани с Вълка, се говори отдавна, но те започнаха да се осветляват след настъпилото в ДПС разцепление. Известно е, че Гайтански е съдружник на Ахмед Доган, партньор в почистването на София и на още няколко общини в страната, притежател на част от Борисовата градина.

Самият той избягва всякакви публични прояви, снимките му се броят на пръстите на едната ръка, а личният му живот е обвит в тайнственост. Известно е, че има голяма дъщеря от Ивайла Бакалова, а от години живее с бившата звезда на агенция „Визаж“ Ася Христова, от която също има дъщеря. Фамилията не се появява никъде публично, но от социалните мрежи на Христова става ясно, че води луксозен живот – на яхти и далечни екзотични дестинации.

Гайтански получава прякора си покрай една от двете фирми, които през 90-те години на миналия век отговарят за сметосъбирането в София – ДИТЦ и „Волф 96“. Концесията е прекратена през 2006 г., след като дружествата отказват да почистват и София е обхваната от криза на боклука. Тогава кмет на София е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. „Правим всичко възможно да се освободим от Вълка в София“, казва Борисов през 2006 г. „Докато Вълка седне да вечеря, отиде на бар, легне да спи и се събуди, вече е гушнал 2–3 млн. лева“, казва още тогавашният кмет, който обвинява Гайтански и във връзки с ДПС.

Ключова роля за прекратяването на концесията и решаването на „миризливата“ криза изиграва Алексей Петров, който приживе не спира да се хвали с тази своя заслуга, без да влиза в подробности. По това време той е секретен сътрудник на контраразузнаването. Както става с всичко у нас, скандалът е забравен и Вълка и до днес участва в почистването на много градове, сред които Бургас. През 2019 година негова фирма – „Грийн Партнърс“ АД, предоставя техника на общинското дружество „Чистота-Искър“ за почистването на три столични квартала срещу 12 млн. лева.

След осветляването на аферата следват уволнения на най-ниското ниво на администрацията, но през 2020 година столичната община по времето на Йорданка Фандъкова отново възлага на фирма „Зауба“ и консорциума „Грийн Партнърс БКС“ договори за чистенето на осем столични района. „Зауба“ е собственост на Румен Гайтански през „Волф“. Формално той не присъства в управлението на „Грийн Партнърс“, но 80% от дружеството принадлежат на Здравко Андреев, който е член председател на Съвета на директорите на „Зауба“ и на „Био Майнинг“. През това време Гайтански продължава да печели от договори за сметопочистване в други градове като Стара Загора, Сливен, Кърджали и Поморие.

През юни 2020 година „Грийн партнърс БКС“ печели за втори път 5-годишен договор за почистването на Сливен на стойност 28 млн. лева без ДДС. Фирмата на Гайтански почиства Сливен от по-рано. Още през 2015 г. дружеството получава обществената поръчка за 20 млн. лв. за сметосъбиране и извозване на боклука, въпреки че кандидат е и голяма австрийска фирма.

Гайтански и Доган имат за кратко официално съдружие в компания на име „Уотър-Витал“ през 2017 г., но неофициалните им отношения са много по-стари. През лятото на 2020 г. става ясно, че Гайтански строи хотелски комплекс в Държавното ловно стопанство „Искър“ в нарушение на закона. Историята с незаконните постройки на Гайтански край язовир „Искър“ също е свързана с едно от дружествата на бизнесмена – „Био Майнинг“ АД.

Битката срещу незаконния строеж и опитите за събаряне отнемат почти 4 години. След дългогодишно бездействие на ресорното Министерство на земеделието новината за прекратената 15-годишна концесия на неговото дружество идва неотдавна. Прекратяването на концесията е едностранно, „поради вина на изпълнителя“, и по-конкретно – неизпълнени задължения на фирмата.

67-годишният бизнесмен е свързван и с наследството на убития през 2005 г. Георги Илиев, съосновател на групировката ВИС. Дружество на Гайтански притежава мажоритарния дял от столичната къпалня „Мария Луиза“ в Борисовата градина. С години комплексът е недостъпен и се руши зад огради в центъра на София.
През юли 2023 г. Гайтански изпраща списък на общината с 24 общински имота, срещу които би заменил басейна. Сред тях има терени с предназначение за паркинги, жилищни сгради и дори училища.

Офертата така и не получава подкрепа.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *