Бившият директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев е обявен за общодържавно издирване, след като не е открит на домашния му адрес и местонахождението му е неизвестно. Това съобщиха от Софийската градска прокуратура.

Стоян Мавродиев е един от тримата обвиняемите по разследването за отпуснат от Българската банка за развитие (ББР) кредит в размер на 148.5 млн. лв. на компанията „Роудуей кънстракшън“ през 2019 г.

Бившият шеф на ББР е привлечен към наказателна отговорност за длъжностно присвояване в особено големи размери. Искането за национално издирване на Стоян Мавродиев е на Комисията за противодействие на корупцията.

Другите двама обвиняеми по делото са бизнесменът Румен Гайтански-Вълка и Иван Георгиев, представител на фирмата „Роудуей кънстракшън“, която е взела кредита.  Румен Гайтански е с обвинение за подбудителство, като преди дни съдът му наложи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Адвокатът Иван Георгиев, който е бивш съдия, е обвинен като помагач. На него му е наложена прокурорска мярка „парична гаранция“ от 50 000 лв.  „Възможно е в хода на разследването прокуратурата да поиска от Софийския градски съд и издаване на Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев“, заяви говорителят на Софийската районна прокуратура Десислава Петрова.

Разследването на отпускането на кредита, за който медиите пишат от години, започва през октомври 2022 г. след сигнал на тогавашния служебен министър на икономиката Кирил Петков. В него се твърди, че на фирма „Роудуей кънстракшън“ е отпуснат необезпечен кредит от ББР през 2019 година.

Образувано е досъдебно производство за престъпление по служба, като разследването е възложено на ГДБОП, а след това на следовател от Софийската градска прокуратура. С постановление от 5 май 2023 г. производството е прекратено, тъй като наблюдаващият прокурор е приел, че не са налице доказателства за престъпление по служба.

Апелативната прокуратура потвърждава прекратяването, но Върховната касационна прокуратура открива пропуски в разследването. По тази на 12 януари 2024 г. делото е върнато на прокуратура за продължаване на разследването. След законодателни промени, досъдебното производство е възложено на Комисията за противодействие на корупцията.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *