„Гангстери превземат общинско дружество с капитал от над 3 милиарда лева“. Така Борис Бонев от „Спаси София“ коментира в интервю за БНТ в неделя ситуацията със смяната на директора на „Метрополитен“ Стоян Братоев в петък. Той бе свален от поста в петък след сага с криене по стаите и полиция.

„ГЕРБ и икономическото мнозинство на Красьо Черния в Общинския съвет отстраниха Стоян Братоев – това са същите, които искаха да го отстранят още миналата година, когато бяха превзети бордовете на най-важните общински дружества“, добави Бонев. По думите му икономическият интерес да се овладее дружеството, което стопанисва софийското метро, е огромен, защото в следващите години през него ще минат още 2 млрд. лв. за изграждането на новите трасета.

Хора, които не са избирани и не са познати на обществеността, взимат решения в Столичната община и това е проблем, заяви Борис Бонев. Попитан кои са сивите кардинали в общината, той отговори, че това са хора, „които имат сериозен глас в общината, зад кмета и начина, по който той взима решения“.

„Ние се явихме на избори, за да промени начина, по който се управлява Столична община и много добре си спомняте колко пъти думите прозрачност, честна и открита комуникация бяха повторени като основи на това обединение и на фигурата Васил Терзиев. За съжаление, още от първия ден в новото управление, ние видяхме, че нещата не са такива, каквито изглеждат отвън. Очаквахме, че когато човек от бизнеса дойде, той по-скоро трябва да надгради този модел на управление, да го приложи в общината и цялата коалиция да работи по този начин. Вместо това, за тази година и половина, „Спаси София“ бяхме инициатори на няколко различни подхода за подобряване на комуникацията и координацията между партиите и кмета и неговият екип, които обикновено завършваха с една среща и никога повече втора, или един опит и никога повече втори. И за нас това говореше включително за липса на желание за съвместна работа“.

Твърдението на Васил Терзиев, че „Спаси София“ се готвят за избори, е „най-баналната и лесна опорка, която може да бъде пусната“, коментира Борис Бонев и на свой ред попита защо самият Терзиев не е в кампания, а именно – да работи за по-добри резултати за града.

Според Борис Бонев проектът за небостъргач на бул. „Черни връх“ не е напълно прекратен, тъй като заповедта на главния архитект подлежи на обжалване

„Мълчанието обаче, което чувам от кмета и главната архитектка по отношение на нашите три предложения за трайно решаване на проблема, е притеснително. Много ми напомня този казус на небостъргача „Златен век“, където също Йорданка Фандъкова издаваше заповеди, които падаха в съда и после тя просто каза „аз нямам друг избор, съдът ни задължи“. Рискът това да се случи с небостъргача на „Черни връх“ е огромен“, посочи Бонев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *