Лена Бориславова може да се размине с административна глоба по делото срещу нея, но Кирил Петков ще бъде осъден условно, което ще попречи на кариерата му като депутат. Ако бъде признат за виновен, съдът може да наложи забрана да заема публични и обществени длъжности. Това прогнозират пред „Филтър“ двама юристи – бивш съдия и настоящ адвокат, които имат богат опит с дела за длъжностни престъпления, каквито са тези срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“.
Кирил Петков вече е подсъдим, защото е превишил властта си като премиер и е наредил на полицията да арестува незаконно Бойко Борисов според обвинението. Така на практика лидерът на ГЕРБ ще изхвърли своя опонент от политиката.
Двойката от парапета първа ще застане пред Темида от всички народни представители, на които Сарафов поиска имунитетите. Лена Бориславова ще се разхода до районния съд, а Кирил Петков – до градския. Нейното обвинение е по-леко – за използване на документи с невярно съдържание. През май 2021 година тя е подала електронно до Агенцията по вписвания протоколи от общо събрание на сдружение „За запазим Корал“, с който той напуска, за да стане служебен министър на икономиката. Според сигнал на членовете на сдружението те не са присъствали на такова общо събрание и документите не са истински. Въпреки това прокуратурата обвини Бориславова само за използването на неверните документи, а не за съставянето им. Законът предвижда до 3 г. затвор (без минимум), но при случаи без финансови щети и чисто съдебно минало съдът обикновено налага глоба и досието остава чисто.
За Кирил Петков обаче законът предвижда от 1 до 8 г. затвор. Тук има минимум, което означава, че няма възможност за освобождаване от наказателна отговорност въпреки чистото съдебно минало на подсъдимия. Обвинението срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ се доказва с много свидетели, повечето от които са на отговорни постове – шеф на НСО, главен разследващ полицай, директор на националната полиция. Точно на Венцислав Кирчев, който е бивш шеф на националната полиция, Петков разпоредил устно да задържат Борисов, Горанов и Арнаудова. Кирчев беше доверено лице на Бойко Рашков, чиято роля в ареста на Борисов потъна в мистерия. С края на правителството на Петков приключи и кариерата на Венцислав Кирчев в МВР. ПП го включи в листите за народни представители, но той не успя да влезе. След това е разпитан по делото срещу Петков и е признал, че е изпълнил заповедите му, въпреки че полицията няма правомощия да действа в този случай.