Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вече има нова цел, за която работи усилено — правителство с пълен 4-годишен мандат. След като не успя да наложи първото си желание – Рая Назарян да стане председател на парламента, на него му е ясно, че подобна екзотична идея ще е трудно осъществима. Особено ако държи на това премиерът на бъдещия кабинет да е той. Заради така наречения санитарен кордон, наложен на формацията на Делян Пеев-ски, Борисов знае, че трябва да изиграе по друг начин картите си.

Партията му вече го е номинирала за министър-председател. Това обаче е неприемливо за всички останали групи. Затова е готов и за предсрочен вот.

Източници на „Галерия“ от ГЕРБ твърдят, че в момента най-важните преговори и договорки вървят с БСП. Те били склонни премиер да бъде непартиен кандидат тип проф. Николай Габровски или в краен случай Росен Желязков, от ГЕРБ, но в никакъв случай Борисов.

Най-трудно ще е с „Продължаваме промяната“ и отчасти с половинката им от „Демократична България“. Хората на Кирил Петков и Асен  Василев се опасяват, че при следващи избори няма да бъдат втора политическа сила, а ще се борят за третото място. Особено ако влязат в каквато и да е договорка с ГЕРБ. Те вече заявиха категорично -„подкрепа, но без Борисов и Пеевски“. Колегите им от ДБ си имат твърд електорат, който не се увеличава, но си стои на „нисък старт“. Освен това е много вероятно и ДБ да започнат преговори с хората на Борисов. Според запознати ген. Атанасов вече няколко пъти е имал неформални срещи с лидера на ГЕРБ. ОТ ДБ вече публикуваха позицията си, от която се разбира, че не искат нови избори. Единственият им проблем обаче ще е БСП -как тя да се именува евроатлантическа, като не е.

Но, както се казва „вече нищо не е това, което е“. Борисов вече даде нишан към „Промяната“ след като и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков заради т.нар. незаконен арест на лидера на ГЕРБ преди 2 години и половина. Самият Петков отговори във фейсбук с думите: „Жалки мафиоти, веднага ще си дам имунитета“.

Разговорите на ГЕРБ с ИТН също са под голям въпрос. Единственият, който не се страхува от избори, е Делян Пеевски.

Партиите „Възраждане“ и МЕЧ още са нежелани, в евентуална бъдеща сглобка, а коалицията АПС около Доган може само да даде гласове, но не и да участва в нея. „Промяната“ обаче вече е имала поне три срещи с хората на Костадин Костадинов за евентуален бъдещ кабинет, реализиран с втория мандат. В близките дни ще стане ясно, ако е имало договорка, каква е тя.

Според изборни експерти обаче, ако успеят да се договорят за някаква сглобка, то тя ще издържи максимум до пролетта. Засега пасиансите сочат 50:50 дали ще се стигне до управленска конфигурация или вървим към предсрочен вот.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *