Енергийният министър твърди, че не може да „пипне“ шефа на „Булгартрансгаз“

„Булгаргаз“ е в тежко финансово състояние – загубата му за 2024 г. е 280 млн. лева, обяви министърът на енергетиката Жечо Станков пред БНТ.

Дългът на държавното предприятие към турската „Боташ“ расте главоломно – в момента е 220 млн. лв., а с получаване на новата фактура към 31 март ще достигне 250 млн., обясни министърът.

Всъщност преди дни Станков цитира още по-голяма сума. „От 9 месеца „Булгаргаз“ не може да си позволи да плаща таксите по газовия договор на „Боташ“ и затова не го прави. Натрупани са около 280 млн. лева задължения“, заяви той в предаването „Офанзива с Любо Огнянов”, като обясни, че в началото на април ще се срещне с турския енергиен министър в търсене на „изход от ситуацията“.

Големият проблем в договора с „Боташ“ е, че съдържа клаузата „взимаш или плащаш“ – тоест дори да не получава никакъв природен газ, „Булгаргаз“ трябва да плаща. „Аз не бих сключил такъв договор, ако бях министър – защото без значение дали ползваме терминалите и турската инфраструктура, трябва да плащаме“, каза Станков и подчерта, че сделката е подписана от предшественика му Росен Христов, служебен министър.

Жечо Станков обаче отказа да коментира връщането на друг бивш министър, Владимир Малинов, начело на „Булгартрансгаз“- въпреки че именно Малинов се сочи като „архитект“ на договора с „Боташ“.  Преди дни имаше парламентарно изслушване за скандалите около газохранилището „Чирен“ и много депутати критикуваха точно Владимир Малинов за особения му принос към обществената поръчка за разширяването на „Чирен“  – и като шеф на  предприятието възложител  „Булгартрансгаз“, а после и като служебен енергиен министър.

На въпросите в Народното събрание няма ли да уволни Малинов от „Булгартрансгаз“ министър Станков се измъкна с оправдание – не можел да се меси в мениджмънта на предприятието, то било „независим оператор“, надзорният съвет решавал кой да е директор. И днес повтори същото пред БНТ. Публична тайна е, че в България министрите всъщност сменят, когато поискат, ръководителите на подопечните им държавни предприятия – просто нареждат.

Миналата седмица Малинов бе призован на разпит по разследването на Европейската прокуратура за проекта за разширение на газохранилището „Чирен“. Той не се яви. Дни по-късно обясни, че имал здравословен проблем. Каза, че не разбира зако европрокуратурата се занимава с него, но обеща да съдейства.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *