Дори и да бъде открита ваксина, едва ли ще спре заразата, защото е възможно като грипа да има нов щам, прогнозират медици
Новият начин на провеждането на брифингите на Националния оперативен щаб е далеч по-съответен на обстановката. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ пулмологът д-р Александър Симидчиев.
„Той съответства на нуждите на хората да разберат голям процент от детайлите и не да бъде емоционално натоварен, а фактологичен“, добави той.
Според него респираторните вируси, какъвто е и COVID-19, са едни от най- заразните заболявания.
„Не мисля, че с откриването на ваксината мигновено ще се реши този въпрос, имаме ваксини за други вирусни заболявания и все още живеем с тях, допълни доц. д-р Спас Спасков.
По думите му не трябва да изпадаме в паника, когато чуем понятието вирус, достатъчно е да се спазва хигиена и социална дистанция, за да отдалечаваме заболяването от нас самите.
„В интерес на вируса е да започне мирно съвместно съществуване с популацията. Ако той предизвиква твърде много проблеми, популацията ще взима твърде много мерки срещу него“, посочи Симидчиев. Неговото предположение е, че ще стане подобен на грипния вирус – ще си има годишно една или две вълни, но няма да има чак такива драми и хората ще бъдат психически и социално подготвени.
Според доц. Спасков този тип мерки, които се взеха са един вид упражнение как бихме действали в други случаи, когато евентуално се появи особено опасна инфекция.
„Голяма част от мерките носеха такава характеристика, а не на мерки срещу респираторен вирус. В бъдеще ще бъдем по-внимателни към прилагането на такива мерки и ще ги прилагаме, когато има изключителна потребност“, добави доц. Спасков.
Имаше малко по-голяма степен на инфодемия, отколкото на пандемия, посочи още д-р Симидчиев.