Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава инициатива у нас преди седмица.
В първия ден на бойкота – 13 февруари, по данни на Министерството на финансите оборотът на веригите е намалял с 28.8% спрямо предходния ден. След първия бойкот веригите заявиха, че не е имало отлив на лоялни клиенти.
Очакванията са днес да бъде отчетен още по-голям спад на оборота във вергите заради студеното време обхванало страната. Мая Манолова от гражданската платформа „Изправи се.БГ“ и Велизар Енчев от „Българска пролет“ призоваха гражданите да подкрепят днес малките квартални магазини и семейния бизнес.
Междувременно държавата започва масови проверки на хранителните вериги от днес в цялата страна, предаде Нова телевизия. В акцията ще участват представители на Българската агенция по безопасност на храните, Националната агенция за приходите и Комисията за защита на потребителите.
Проверките са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера Росен Желязков работно заседание за цените на хранителните стоки след първия бойкот. Държавата обеща да се намеси в регулирането на сектора и обеща ново законодателство, което скъсява веригите на доставки.
Масови проверки
Проверяващите ще извършат детайлно обследване на цялата агро-хранителна верига – производители, преработватели, дистрибутори, търговци на едро и дребно, вносители. Събраната информация за нелоялни практики ще послужи за целите на бъдещия закон за регулиране на договорите по веригата на доставките.
Засиленият контрол ще обхване всички търговски обекти, в които се продават хранителни продукти – от малките магазинчета до големите търговски вериги. Ще бъдат проверявани финансови документи и придружаващи документи за произход, за да се проследи цялата верига на доставките.
Ще се следи и за опаковки, етикетиране, съхранение, срок на годност, промоционални кампании и намаления, заблуждаващи реклами, несъответствие между цената на етикета и на касовия апарат. Проверявмащите ще видят дали коректно са обявени цени за различните разфасовки на един и същи продукт, както и на единичната цена при продукти в насипно състояние, промоциите.
При установяване на нарушения ще се предприемат незабавни мерки – от предписания и актове, до разпореждане за унищожаване на стока, спиране на част или на цялата дейност на обекта.
Проверките ще се извършват ежедневно във всички области на страната. Ще продължат до нормализиране на цените на хранителните продукти и гарантиране на продоволствената сигурност на страната.
За потребителите ефектът след първия бойкот беше ново поскъпване на някои хранителни стоки, като безалкохолни напитки и кафе например. Инициативата за бойкот на веригите е по примера на Хърватия, последвана от Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина.