Формацията „Демокрация, права и свободи- ДПС“, известна като ДПС-Доган, напуска управляващото мнозинство.

Решението беше обявено от формацията във вторник и е взето по време на съвместното заседание на Централното оперативно бюро и на парламентарната група на ДПС-Доган.

„Както знаете, ДПС (ДПС-Доган- бел.ред) беше поканено в управленското мнозинство като национално отговорна партия с ясно изразени цели: да гарантира политическа стабилност след политическата криза, и да допринесе за разграждане на модела „Пеевски“, превърнал институциите в инструмент на корупция, зависимости, корупция и безнаказаност. Днес, с мотивите, с които влязохме тогава, напускаме това мнозинство“, обявиха доганистите.

Според тях държавните институции продължават да се използват за репресии, а съдебната система е „още по-зависима, а корупцията и контрабандата процъфтяват“.

„Въпреки нашите призиви за спазване на подписаното споразумение, и открито и равнопоставено отношение между партньорите в коалицията, за съжаление от ГЕРБ, БСП и ИТН изоставиха „санитарния кордон“. И категорично демонстрират, че обслужват интересите на един – санкциониран по „Магнитски“ Пеевски, който еднолично управлява Министерския съвет“, се казва в позицията на ДПС-Доган.

Доганистите посочват, че повече няма да подкрепят управляващата коалиция, която официално е между ГЕРБ, БСП и ИТН.

До решението се стигна след акцията на доганистите в т.нар. „Боянски сарай“ през почивните дни. В събота Ахмед Доган и негови поддръжници влязоха в имота и обявиха, че Доган „отново си е у дома“ и провеждат заседание на младежката организация. Само няколко часа по-късно и почетният председател на партията, и другите членове на ДПС-Доган бяха изведени от полиция. Те обвиниха служителите на реда, че са превишили правомощията си при извеждането им. Вътрешният министър Даниел Митов от ГЕРБ пък отговори, че „МВР не може да става заложник на разправии, караници и битки между отделни политически партии или фракции в политически партии“.

На прага на вот на недоверие

Решението на доганистите идва преди обсъждането и гласуването на втория вот на недоверие срещу кабинета „Желязков“. Още при внасянето му инициаторите от МЕЧ обявиха, че очакват изненади в подкрепата. „Разчитаме на смислен дебат и разчитаме на изненада в подкрепата“, каза Радостин Василев миналата седмица. За да бъде приет вот на недоверие, трябва да бъде подкрепен от поне 121 народни представители.

Досега подкрепа за свалянето на кабинета са заявили от трите внесли вота формации – МЕЧ, „Величие“ и „Възраждане“, които имат общо 54 народни представители. Още при внасянето на вота вносителите признаха, че той няма как да успее и ще бъде отхвърлен, както стана с първия. От ПП-ДБ обявиха, че за тях влизането на страната в еврозоната е приоритет и няма да подкрепят вотове на недоверие до конвергентния доклад за еврото през юни. Делян Пеевски пък крепи управляващата коалиция и определи вота като „безполезен“.

Засега доганистите не казаха дали ще подкрепят вота, но дори и да го направят – вотът на недоверие ще получи едва 73 гласа „за“.

Вътрешно напрежение

Междувременно от седмици е публично видимо, че има напрежение в редиците на доганистите заради участието на формацията в управляващото мнозинство. В края на март лоялният на Доган ветеран от ДПС Юджел Атилла се обяви срещу сегашното ръководство на фракцията, а след това заговори за „нова партия“.

Преди ден от пресцентъра на доганистите разпространиха видео с част от речта на Доган пред младежите от партията в сарая. В нея почетният председател признава за дългогодишни проблеми в „колективното тяло на ДПС“ и обяви, че е била нарушена „живата връзка с избирателите“.

Освен това той намекна за предстоящи промени в ръководството на формацията му, както и за засилване на ролята на младежката структура: „Просто младежите трябва вече да заемат сериозно място в ръководството. Сериозно. Под това разбирам и ръководните структури, и като кадрова политика, и публичния живот, социалните мрежи, медии. Ние трябва да ви създадем условия, аз поне така разбирам нашата роля“.

Как се стигна до тук?

Само преди две седмици доганистите се събраха и да решават дали да продължават да стоят в мнозинството.

Още тогава от редиците на ДПС-Доган не бяха сигурни какво ще е решението и дали няма да прекратят участието си. В крайна сметка в началото на април решението беше подкрепата да продължи поне до конвергентния доклад за еврозоната, който се очаква през юни. Тогава доганистите поставиха условия – всички решения в парламента предварително да се обсъждат на коалиционен съвет, а и ГЕРБ, БСП и ИТН ясно да заявят, че не искат подкрепата на „Ново начало“ на Пеевски. През последните две седмици обаче тези настоявания не бяха изпълнени и така се стигна до обявеното днес напускане на формацията от мнозинството.

В началото на годината ДПС-Доган се включи в мнозинството с заявката, че ще разгражда модела „Пеевски“, но и с идеята чрез тази подкрепа да си осигури някакво влияние в управлението и така да засили позициите си по места в страната, както и да опита да защита от атаки техни членове и активисти. Нито едно от тези неща обаче не стана на практика. ГЕРБ, БСП и ИТН дори дадоха ясно да се разбере, че нямат намерение да приемат назначения на доганистите във втория и третия ешелон на властта.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *