Движението за права и свободи (ДПС) е на политическата сцена от началото на промените в страната. В последните 10 години нейният електорат е и най-стабилен. През 2013 г., резултатът ѝ беше малко над 400 хил. гласа (11.3%), а на вота през юни 2024 г. партията получи 366 хил. гласа (17%).

В края на февруари 2024 г. се проведе националната конференция на ДПС, на която формацията избра и двама съпредседатели. Почетният председател на партията, Ахмед Доган тогава сподели виждането си за нова посока на развитие на ДПС, според която формацията има нужда от “1) стабилизиране на организацията в традиционните райони на ДПС” и “2) разширяване на партийното строителство в нетрадиционните райони.” В позицията си г-н Доган посочи, че Джевдет Чакъров трябва да отговаря за “традиционните” райони на партията, а Делян Пеевски – “да се фокусира предимно в разширяване на електоралното присъствие на ДПС”.

Резултатите, които ДПС получи на предходните парламентарни избори, когато се яви обединено – на 9-и юни 2024 г., показаха, че и двамата съпредседатели изпълниха поставените им задачи. Тогава въпреки рекордно ниската избирателна активност и отлив на гласоподаватели, Движението успя да увеличи подкрепата си спрямо 2023-та година с почти 19 хил. гласа.

От юли насам обаче партията е разтърсвана от скандали, довели до нейното практическо разцепление на две фракции. Едната е коалицията около Ахмед Доган – Алианс за права и свободи, а другата се формира около Делян Пеевски – ДПС-Ново начало, която запази и наименованието ДПС. Те участваха поотделно на изборите, претендирайки за гласовете на Движението.

В настоящата публикация Институт за развитие на публичната среда (ИРПС) показва анализ на резултатите на двете фракции в ДПС. Съгласно данните от районните избирателни комисии в страната става ясно, че в по-голяма степен подкрепата на избирателите се е насочила към ДПС-Ново начало. Това важи както за общия брой гласове в страната, така и за сравнението им по изборни райони. Новото начало печели 267 034 гласа, а Алианс за права и свободи – 149 656. Фракцията на Ахмед Доган получава повече подкрепа само в пет избирателни района в страната – Габрово, Пловдив област, Разград, Силистра и Смолян.


Сравнение на резултатите на двете формации по райони, Сн. Институт за развитие на публичната среда

За сметка на това в крепостите на ДПС – Кърджали, Търговище, Шумен, ДПС-Ново начало печели значителна преднина пред коалицията на почетния председател Ахмед Доган. В допълнение в относително новите за ДПС райони като Видин, Враца, Кюстендил, Монтана, Сливен, София област, Перник и Плевен фракцията на Пеевски, не само затвърди позициите си, но и разшири подкрепата за Новото начало, спрямо резултатите на ДПС от изборите през юни 2024 г.

В район Ямбол подкрепата за феномена Пеевски се е увеличила със 143% спрямо резултатите на ДПС от предишните парламентарни избори тази година. В Перник пък увеличението е 69%, в Сливен – 66% и в София област – 57%. В последната начело на листата на ДПС – Ново начало е бившият вътрешен министър Калин Стоянов. Именно в този избирателен район са привлечени и най-много нови симпатизанти за фракцията като абсолютен брой – почти 4 000 повече от юни 2024 г. От общо 10 134 гласа за Новото начало едва 12% или 1 284 са подадени с машинно устройство. Сходна тенденция се наблюдава при вота за формацията и в други региони. Така например в област Хасково 6% от гласовете за ДПС-Ново начало са от машина, а в Пазарджик – 8%. Информация за силни предпочитания към хартиените бюлетини получихме и от наблюдатели на ИРПС на терен в изборния ден. Те бяха свидетели как например в с. Ангел войвода, общ. Минерални бани, обл. Хасково при близо 60% гласували машинните бюлетини са само 3.

Някои обяснения за резултатите на ДПС-Ново начало

Преглед в годините назад показва, че ДПС има относително стабилна подкрепа без съществени разлики в общия брой гласове, които получава. Същевременно като тенденция се наблюдаваше изменението на географията на тази подкрепа и разширяването на присъствието на партията в нови области като Видин, Монтана, Кюстендил, Перник и София област. Това са и районите, за които след началото на 2024 г. трябваше да отговаря Делян Пеевски при избирането му за съпредседател на ДПС. Не е учудващо че и след разделянето на формацията на 2 фракциии именно тази на Пеевски продължава да привлича все повече гласовете в тези области.

На пръв поглед изненадващо изглежда, че ДПС-Ново начало печели и голяма част от гласовете в т.нар. традиционни за Движението райони. Припомняме, че непосредствено след възникването си ДПС окрупнява политически турската етническа общност у нас. Делян Пеевски обаче не е част от тази общност и не е изразител на първоначалните идеи на партията и нейните “непреходни ценности”. Въпреки това той успя да си осигури подкрепата на много местни структури и кметове. Срещу някои от тези, които не се присъединиха към неговата фракция пък, бяха повдигнати обвинения. Това по всяка вероятност е повлияло на избирателите по време на кампанията. Примери са кметът на община Минерални бани, Мюмюн Искендер, както и бившият кмет на Кърджали, Хасан Азис.

Не бива да пренебрегваме и многото журналистически разследвания за това как се провеждат избори в редица региони в страната. Те повдигат сериозни въпроси относно честността на вота в населените места там. Изследвания на изборни експерти, в т.ч. и на ИРПС, показват, че има около 800 секции, където с основание може да се съмняваме в натиск над избирателите и манипулации на вота. Данните сочат, че различни партийни формации участват в по-голяма или по-малка степен в нерегламентирани практики по отношение на изборите, така че не можем да изключим и ДПС, включително и фракцията Ново начало, от тази тенденция. Във връзка със съмненията за купен и/или контролиран вот и през изминалата предизборна кампания бяха проведени голям брой полицейски акции. Доколко са били успешни те ще е въпрос на анализ на МВР.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *