Печалбата от хиляди непотърсени тройки и четворки отивала в джобовете на уволненото ръководство

 

Грандиозният гаф с тегленето на 24-ия тираж на числата 5/35 на държавното тото 2, когато се падна печелившото число 41, предизвика огромен скандал и затвърди общественото усещане, че в спортния тотализатор се въртят шашми за милиони левове. Последва светкавичната реакция от страна на спортния министър Иван Пешев, който уволни цялото ръководство на Спортния тотализатор начело с изпълнителния директор на тотото Георги Тарлеков и сезира прокуратурата, МВР, НАП и Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) заради съмнения за схема за злоупотреби и измами в играта в ущърб на хората, преследващи късмета си, пише „Уикенд“.

Според обяснението, дадено от вече уволненото ръководство на Спортния тотализатор, до гафа с изтеглянето на числото 41 се е стигнало заради неправилно заредените топки в сферата – вместо за играта 5/35, които са червени на цвят, в прозрачната сфера са били пуснати жълтите топки от играта 6/42.

Отстраненият директор на държавното тото Георги Тарлеков обаче не дава отговор на въпроса защо при тегленето на тиражите на Спортния тотализатор липсва комисия от Министерството на финансите, която да следи за нередности и да проверява тежестта на топките преди всяко теглене.

Оказва се, че комисията е отпаднала като контролен орган още през лятото на 2020 г., когато беше закрита Държавната комисия по хазарта, уличена в прибиране на подкупи от частната лотария на Васил Божков – Черепа. Тогава част от щатните бройки от закритата комисия бяха прехвърлени към НАП, но със задачата да осъществяват проверки основно на частните хазартни дружества.

Според последния публикуван финансов отчет на тотото за 2023 г., приходите са в размер на 394 милиона лева, а изплатените печалби са в размер на 206 милиона лева. От Българския спортен тотализатор отчитат чиста печалба за 2023 г. в размер на 62,6 млн. лв. и около 50 млн. лв., похарчени за подпомагане на спорта и културата. Тотото е платило държавни такси по Закона за хазарта в размер на 59,2 млн. лв.

Според източник, запознат със стартиралото разследване на дейността на Спортния тотализатор, от МВР и прокуратурата са изискали да им бъде предоставен достъп до всички налични топки и прозрачни сфери, за да бъде проверено има ли възможност печелившите числа от тиражите на Тото 2 да бъдат предварително зададени чрез тайно монтирани технически устройства.

„От Спортния тотализатор имат електронен достъп до всички подадени фишове и всички пуснати комбинации и съответно има начин да бъде нагласено изтеглянето на точно определени числа така, че да спечели предварително избран участник.

Подобна схема е трудно да бъде реализирана, но не е невъзможно чрез монтиране на технически приспособления на топките с числата, които трябва да бъдат изтеглени“, твърди криминалист, ангажиран в разследването на шашмите на Българския спортен тотализатор.

Проверката на дейността на тотото ще обхване и последния засега тотомилионер в България – пенсионер от Варна, който само преди седмица спечели грандиозния джакпот от 11,3 милиона лева от 23-ия тираж на 6/49.

Според обявлението на Спортния тотализатор, щастливецът е пуснал фиш за символичните 6 лева в тотопункт във варненския квартал „Трошево“. „От няколко години имената на печелившите от държавното тото не се обявяват официално поради съображения за сигурността им, което дава възможност за реализиране на измамна схема – представител на Спортния тотализатор с достъп до сферата за теглене и възможност да манипулира топките с числата казва на свой приближен каква комбинация от шест числа да пусне и впоследствие многомилионната печалба от тотото се разпределя между „щастливеца“ и малцината посветени от управата на Спортния тотализатор“, коментира криминалист, ангажиран в разследването.

Вече отстранената управа на Българския спортен тотализатор е разследвана и за друга престъпна схема от игрите на щастието – кражби на хиляди непотърсени в 60-дневен срок минимални печалби от тройки и четворки. Проверката се извършва от НАП и от Агенцията за държавна финансова инспекция.

Твърди се, че всяка седмица стотици и дори хиляди дребни печалби в размер на 4-5 лева неправомерно се отчитат като изплатени чрез шашма със софтуера, а парите са потъвали в джобовете на Георги Тарлеков, Петър Пейчев и други двама вече освободени членове на директорския борд – Гея Холечкова и Радослав Щербаков.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *