Премахването на обявените за незаконни сгради в държавното ловно стопанство „Искър“ на брега на едноименния язовир е спряно. Зданията, най-голямото от които трябваше да е ловен хотел, бяха построени от фирмата „Био майнинг“, собственост на Румен Гайтански-Вълка.

Общината обаче издаде заповеди за събарянето им, тъй като са направени без строителни разрешителни и документация. След дълга съдебна сага заповедите бяха потвърдени през миналата година, а събарянето започна месеци по-късно – през март тази година.

Сега премахването на ловния хотел на брега на язовир Искър е спряно с решение на Окръжен съд – Перник, съобщиха от Столичната община. Общината е уведомена за спирането на 11 юни – преди повече от месец, но сега съобщава за това.

Юридически хватки

Причината за замразяването на събарянето е дело, заведено в Окръжен съд – Перник от фирмата „Форест трол“. Тя претендира за неизплатени от „Био майнинг“ пари по договор за строително-монтажни работи от 03 януари 2021 г.

„Възникват сериозни съмнения, че това е един симулативен процес, тъй като исковата молба от „Форест трол“ ООД е подадена на 07.06.2024 г. Още същият ден е образувано дело по описа на Окръжен съд – Перник. Три дни по-късно, на 10.06.2024 г. постъпва молба за обезпечение. С определение от същия ден, а именно – 10.06.2024 г. съдът в Перник допуска обезпечение и издава обезпечителна заповед на 11.06.2024 г.“, казват от общината.

Допълват, че съдебният състав е допуснал обезпечителна мярка „спиране на изпълнението на трите заповеди на главния архитект за събаряне на незаконните постройки“ с мотивите, че за изхода на делото е нужно да се изследват и установят извършените строителни дейности, които на първо място би следвало да могат да бъдат доказани със строителна документация. Въпросното обследване трябва да послужи като доказателство в процес, „за което нормативно е предвиден отделен ред, различен от този в обезпечителното производство“. Това означава, че въпросният „търговски спор“ може да бави събарянето на незаконните сгради край язовир Искър доста дълго време.

Кои са „Форест трол“

Според търговския регистър фирмата „Форест трол“ е регистрирана в софийското село Житен. Предметът ѝ на дейност е дърводобив и дъвообработка. Нейни собственици са Илиян Пламенов Цаков и Мирослав Здравков Първанов.

Мирослав Първанов е съдружник във фирмата „Шато Де Фи“ с Иван Емилов Георгиев. Иван Емилов Георгиев пък е посочен като действителен собственик на дружеството „Роудуей кънстракшън“. Тази фирма се свръзваше с Румен Гайтански-Вълка. През 2019 г. тя получи кредит от 148.5 млн. лв. от държавната Българска банка за развитие, който е един от най-големите лоши заеми на финансовата институция.

Този заем беше осветлен по времето, когато Кирил Петков беше служебен министър на икономиката. През 2023 г. прокуратурата прекрати делото за невърнатия заем.

Пореден опит

Това не е първият път, в който бутането на постройките край язовир Искър спира. В края на март общината започна акцията си по събарянето на ловния хотел и още няколко стопански постройки на територията на държавното ловно стопанство. Тя обаче беше спряна почти веднага със заповед на шефа на стопанството, която забраняваше влизане в него и използване на техника заради безпокойството на бременните в онзи период кошути.

Междувременно техниката на общината, използвана за бутането на сградите, беше повредена и изкарана извън територията на стопанството. Портата към него пък беше заключена и препречена от вътрешната страна с пикап с неясен собственик.

Последва акция на Столичната община. Наложи се катинарът на портата да бъде разрязан, пикапът преместен с паяк, а техниката сменена с нова.

През април кметът Васил Терзиев заяви, че от „Био майнинг“ поискали събарянето да спре, за да премахнат сградите сами. Представили и график.

Сега от Столичната община уточниха за Mediapool, че до момента събарянето на постройките не е спирало. Наложило се е това да стане след определението на съда в Перник, което е обжалвано от местната власт.

„Към настоящия момент Окръжен съд – Перник по не се е произнесъл по жалбата на Столична община. Подадена е и жалба до Инспектората на Висшия съдебен съвет (ВСС), както и сигнал до Софийска районна прокуратура срещу издадената обезпечителна заповед по описа на Окръжен съд Перник. Сигналът е препратен по компетентност към Софийска градска прокуратура, която отказва да образува досъдебно производство, а от Инспектората към ВСС, е дадено становище, че в сигнала не се съдържат достатъчно данни за извършване на проверка“, съобщават още от общината.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *