Мощен взрив разруши къща, засегна съседната и предизвика пожар в Банкя днес предиобед. Сигналът за инцидента е подаден в 11:28 ч., като по първоначални данни става дума за повреда в битова газова инсталация и експлозия на газовото котле, което се е намирало в мазето.

До късния следобед руините от взривената къща не бяха разчистени, защото пожарът още тлее. СДВР съобщи, че се издирват брат и сестра, с които няма връзка.

На място има полицейски екипи, пет автомобила на пожарната и линейки. Изпратени са аварийни групи от обслужващото дружество „Овергаз мрежи“ АД.

Хората разказват, че при взрива се е чул страшен гръм, а къща в съседство се е разтресла „като от земетресение“. Целият район на улиците „Родина“ и „Стамболийски“ е отцепен. Има щети по обекти наоколо.

„Колегите установяват полуразрушена постройка на адреса – двор и къща в съседство, има и щети по автомобили на същия адрес. Предстои колегите от пожарната да проверят какво е състоянието и дали има жители на мястото“, каза днес наобед пред bTV Любомир Николов, директор на СДВР. По-късно той заяви, че все още се издирват мъж и жена.

„При пристигане на екипите на място установихме, че има две къщи, които са залепени на калкан, като по-ниската е разрушена, има разрушения и по по-високата, тоест 4-етажната. Спряно е факелното горене, което беше един от проблемите и колегите продължават да издирват пострадали“, каза пък Александър Джартов, директорът на Националната пожарна.

Главен комисар Александър Джартов каза, че на терена работи и полицейски служител с куче, обучено да издирва хора, които се намират под разрушени постройки.

От обслужващото дружество коментираха, че се установяват причините за взрива.

Пиарът на „Овергаз“ Димитър Лъжов каза пред bTV, че вероятно причината за взрива е техническа неизправност. Лъжов обясни, че проверките на газови инсталации в частни домове се извършват от външни фирми, а не от „Овергаз“. Изготвят се протоколи, които се предоставят в „Овергаз“, но първоначалната им проверка е показала, че за конкретния имот няма протокол от 5 години насам.

Инспекции за изправността на инсталацията се правят задължително веднъж годишно, като се съставя протокол. „Последният протокол в нашите архиви е от 2020 г. Протоколите трябва да се представят от потребителя. Задължението за безопасността е на потребителите. Газоподаването в района е спряно в 11:40 ч., около 10 минути след получаването на сигнала“, уточни Лъжов пред БНТ.

На въпрос дали има опасност от газа, който жителите на Банкя дишат вследствие на взрива, Лъжов обясни: „Природният газ не е токсичен, не е отровен, той е одориран изкуствено, за да се открива с обонянието. Така че вдишването на газ не представлява опасност за населението.“

„Използването на природен газ по принцип е изключително безопасно, в много европейски столици над 90% от домовете са газифицирани. Инциденти се случват изключително рядко“, посочи Лъжов.

Още снимки вижте ТУК

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *