Редовното им изпиране в пералня, програмирана за цикъл „Деликатно пране“ без центрофуга, е най-добрият начин за премахване на заразните агенти по тях
В плюшените играчки се съдържат средно два пъти повече микроби, отколкото по тоалетна чиния, показва проучване, цитирано от Мейл онлайн.
Изследователи, ангажирани от компанията „Матрес Некст“, установиха, че едно плюшено мече съдържа два пъти повече микроби от тоалетна чиния.
Обезпокоително е, че тези микроби включват Staphylococcus aureus и E.coli – бактерии, които могат да доведат до изключително неприятни инфекции при децата.
„Реалността, която изтъквам тук, е, че нямаме работа само с мръсотия“, казва д-р Снегуол Гейдж, лекарка в клиниката Ме & You, като допълва: „Имаме работа със скрити опасности за здравето, които представляват реален риск, особено в домове с малки деца или лица с увредена имунна система“.
За целите на проучването екипът е взел проби с тампони от седем различни места на четири предмета – одеяло, детска плюшена играчка, кошче за боклук и тоалетна чиния.
След това пробите са били подложени на тест за биолуминесценция, който измерва количеството на аденозин трифосфат – молекула, която се намира в живите клетки и около тях.
Резултатите показали, че две пети (43%) от одеялата и почти една трета (29%) от плюшените мечета, от които е взета пробата с тампон, са с показания над 1000 единици, което показва високи нива на замърсяване.
Макар да е нормално да си мислим, че кофите за боклук и тоалетната чиния са пълни с микроби, те се оказват значително по-чисти от одеялото и плюшеното мече. Средното показание на тоалетната седалка било отчетено като 864 единици, докато средното показание на кофите за боклук било само 294 единици.
Въз основа на получените резултати д-р Гейдж призовава родителите да бъдат бдителни при почистването на одеялата и играчките на децата си.
„Не мога да преувелича скритите опасности от пренебрегването на прането на одеяла и плюшени мечета“, каза тя и добави: „Тези на пръв поглед невинни предмети са идеално място за размножаване на бактерии, гъбички и алергени.
Експертът добави, че микроби като Staphylococcus aureus и E.coli са особено опасни за децата, чиято имунна система все още се развива.
Освен бактериите, праховите акари и плесените също могат да бъдат опасни за децата. Натрупването на прахови акари и плесени върху неизпрани плюшени предмети може да предизвика алергични реакции и да влоши астмата, добави д-р Гейдж.
Ако плюшените играчките го позволяват, редовното им изпиране в пералня, програмирана за цикъл „Деликатно пране“ без центрофуга, е най-добрият начин за премахване на заразните агенти по тях, обобщават експертите, посочва БТА.