Как се перат замесените прокурори – джуджета. И къде е Любена?

Отговори отпред-назад. Любена – “Снежанка” от “Осемте джуджета” – пуска следния фрагмент от запис на Борислав Сарафов:

Еврото: “Виж, тоя Явор вече трябва да го пуснем,
че ще вземе да умре в ареста”.
Сарафов: “Абе ти нещо много жалостив си станал?!
Остави го тоя, да мре там!!”

След което Любена изчезва като обвиняема от делото за присвояване на 35 килограма злато!

Изпирането на нейните съучастници прокурори по същото дело става с изключително гнусна и подмолна схема за смачкване на досъдебното производство по “Осемте джуджета”. Като крайната цел – видна и към днешна дата – е на съд да бъде предаден единствено Петьо Еврото, който разбира се удобно липсва и е неоткриваем.

Технологията на прането

Източници на BIRD в системата ни позволиха да сглобим технологията на смачкването на делото. И най-вече изпирането на двамата замесени – и доскоро обвиняеми – прокурори Кирил Пейчинов и Дилян Деянов. На първо място е важно да посочим, че обвинението на Пейчинов бе пазено в дълбока тайна – за разлика от това на Деянов. Нещо повече – за разлика от втория, първият не бе отстранен от длъжност дори и временно. Според нас не е трудно човек да се досети защо. Конкретни процесуални действия по “Джуджетата” – и най-вече връщането на килограми злато на “правилните” хора – са били ръчно разпределяни на Пейчинов с ръкописна резолюция на самия Франтишек (тогава шеф на Специализираната прокуратура). Което е записано черно-на-бяло в доклада на Инспектората към Върховна касационна прокуратура (ВКП), който Гешев три години кри в чекмеджето си. Така че, ако Пейчинов потъне (образно казано), реално с него ще следва да потъне и Франтишек – а може да се стигне и по-нагоре по веригата. А в крайна сметка най-важното във всяко разследване, както казваше руския генералпрокурор /главен прокурор/ Юрий Чайка, е да не стигнем до самите нас.

В средата на месец май Софийска апелативна прокуратура (САП) свали обвиненията от двамата прокурори, както наскоро съобщиха и други колеги. Формалният мотив – функционалният имунитет на магистратите, извършващи действия по служба. Това обаче намираме за меко казано глупост, по поне две причини. Такъв имунитет би бил изначална пречка за повдигане на обвинения въобще – но въпреки това преди година те са били повдигнати. На второ – и по-важно – място, имунитетът не важи при извършени умишлени престъпления от общ характер. А точно такъв случай имаме тук – и това отново е изрично посочено в доклада на Инспектората към ВКП. Така че прокурор Юлиана Христова от САП има за какво да отговаря. Проверка на BIRD показа, че Христова не е титуляр, а е командирована в САП от Софийска градска прокуратура (СГП), за срок не по-дълъг от 30 юни т.г. Като удължаването на командироването и е било подписано от Емил Петров, брат на Петьо Еврото. Чисто съвпадение, разбира се.

Нещо повече, миналата година – преди да бъде командирована – тя всъщност е била отхвърлена от Лаура Кьовеши като кандидат за европейски делегиран прокурор. Кьовеши винаги е твърдяла, че нейните прокурори трябва да имат силно чувство на независимост и да не се поддават на натиск. С днешна дата става видно, че Христова не притежава тези качества. Според наш източник тя е “натисната отгоре” да свали обвиненията, а не го е направила по собствена воля и инициатива. И след е като “козирувала” на заповедта, сега имаме всички основания да вярваме, че командироването и ще бъде отново удължено. Съвсем между другото следва да посочим, че имуществената декларация на Христова разкрива и банкови депозити в долари, с произход “адвокатски хонорари”. Което е най-малкото интересно.

Ответните действия на Явор Златанов

По това досъдебно производство обаче Явор Златанов има процесуалното качество на пострадал. Това е безспорно крайно неудобно за прокуратурата, доколкото му дава широки права да обжалва актовете на прокурора в наказателното производство – включително и пред съд. В конкретния случай, адвокатите на Златанов правят искане до първоинстанционния прокурор – Йордан Петров – да протестира свалянето на обвиненията срещу Пейчинов и Деянов. Решаващата и контролираща инстанция в случая би била ВКП. Което по дефиниция значи Сарафов. По наша информация Петров така или иначе се е канел да протестира, без да бъде подтикван. Имало е обаче “обаждане отгоре”, при което му е казано да не си дава много зор и да не си прави илюзии. Види се, Сарафов иска да си спести неудобството да “натиска” съответния прокурор от ВКП, комуто ще се падне преписката на случаен принцип, да се произнесе по “правилния” начин. Много по-лесно е да натискаш прокурор от първоинстанционната прокуратура – особено такъв, който може да бъде върнат обратно “на тръстиката” в Бургас.

Към днешна дата се чака произнасяне на прок. Петров по искането да протестира отмяната на овиненията. Макар да е в общи линии ясно, че Петров няма да посмее да подаде такъв протест, това впоследствие би “отпушило” пътя към съдебния контрол. Отделно стои въпросът, дали пък с оглед на летните ваканции, делото не би се паднало на дежурен (и за прокуратурата предварително известен) съдия в Софийски градски съд (СГС). Примерно някой с магнитна карта от “SS Клуб” на Нотариуса. Но – както се казва – да не дава господ.

А какво стана с Любена?

Същевременно цари пълно информационно затъмнение по въпроса как и кога Любена Павлова (бивша Петрова) престана да бъде обвиняема. Единственият публично известен факт, който е относим по темата, е че тя е обърнала на 180 градуса своите показания срещу Сарафов – така щото последната версия е “Гешев ме принуди и заплаши да накисна Сарафов”. Удобно, нали?! В опит поне малко да осветим мрака обаче, ние отново се допитахме до свои източници – и ето какво разбрахме. На неустановена дата преди няколко месеца се е провела дискретна среща между Любена и Сарафов. На тази среща Любена пуска фрагмент от запис, документирал една от многото радушни срещи между Еврото и Сарафов. Разменени са следните реплики:

Еврото: “Виж, тоя Явор вече трябва да го пуснем, че ще вземе да умре в ареста”.

Сарафов: “Абе ти нещо много жалостив си станал?! Остави го тоя, да мре там!!”

/Цитатът е такъв, какъвто ни е предаден от източника б.ред./

Не знаем дали това е проява на мъртвешки хумор от страна на Сарафов – или чиста проба човеконенавист. По-вероятно е да е второто, с оглед характерологичните особености на и.ф. главния прокурор. Знаем обаче друго – скоро след тази среща обвиненията срещу Любена са свалени. И няма данни това да е протестирано от когото и да било. Изводите оставяме на вас. Знаем също така и трето – въпросната среща е била уговорена и осъществена чрез личното посредничество на съдия Руси Алексиев. Въпросният съдия е бивш прокурор, понастоящем зам.-ръководител на СГС и гласен за следващ ръководител на Градския съд. На prima vista би било мистерия защо съдия от СГС въобще се занимава с такъв вид “посредничество” – но само на пръв поглед. Защото при съдия Алексиев работата се оказва много дебела – по наши данни той фигурира в поне един видеозапис от “онази” къща в Гърция, използвана от Еврото и Нотариуса за инженеринг на компромати. Благоприличието не ни позволява да пресъздадем съдържанието на въпросния запис, но… нека го кажем по следния начин – съдията не е записан как готви лазаня в кухнята. Подобни записи всъщност има и с други участници – все неслучайни хора, снимани как се занимават с неслучайни дейности. 

Какво точно прекрати Прокуратурата?!

Преди броени дни BIRD засече прекратяване на делото, по което обвиняеми бяха Любена и двамата прокурори, посочени по-горе. Един ден след като информирахме за това, следите за прекратяването изчезнаха от онлайн портала на прокуратурата. Към днешна дата не е ясно какви точно наказателни производства са все още висящи във връзка с “Осемте джуджета” – и дали въобще има такива. Ние знаем за едно “сателитно” дело, което обаче се води в Софийска районна прокуратура – и е срещу адвокат Коцева за заплаха и принуда. Дали тя самата е обвиняема е все така неизвестно, но делото се влачи вече трета година и не личи да се случва нищо особено. Веднъж вече съдът отмени прекратяването му – вижте тук и тук.

В обобщение бихме могли да кажем, че под вещото ръководство на лице, замесено в казуса, наказателното производство по “Осемте джуджета” бе умело канализирано срещу само едно лице, което е в дълбока (и удобна) неизвестност. А всички други замесени бяха ударно изпрани и оневинени. Така че, Сарафов може да е доволен от Сарафов. Към което остава само да добавим и “черешката” на тортата – според отчета на самия ад хокпрокурор Талева пред Висшия прокурорски съвет преди дни, съвсем скоро предстои да бъде “приключена” и преписката за “Осемте джуджета”, която тя водеше срещу Сарафов. Т.е. следствието приключи, забравете – да влезе моля убитият, пардон, ограбеният. Очевидно дори и специалният “европейски” институт на “ад хок” прокурора беше “побългарен” с 200. И – както цялата ни съдебна система – се оказа ялов и неработещ.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *