Ако някой лети със 100-150 км/ч, трябва да хвърляш боб, за да разбереш дали в момента на излизането ти на главния път няма да те изсвятка някое камикадзе

Годината е 2021. Кирил Петков – тогава министър-председател – категорично заяви, че нямало да ползва НСО и щял да ходя пеша. Тогава той беше във вихъра на обещанията си, подкрепен от хиляди възторжени хора, вярващи, че поредният спасител е изгрял на хоризонта. А ето, мислеха си те, този е толкова земен, че дори ще стъпва сред нас – простолюдието.

Да, ама не. Не много по-късно и това му обещание остана неизпълнено. И ако докато беше премиер, все пак, имаше обяснение за това, днес вече – като обикновен политик от хилядите, дефилиращи постоянно по родната политическа сцена, възползването (защото това е точната дума) от охрана от НСО, не изглежда оправдано по никакъв начин. Сега се оказва, че му била назначена такава, още преди 6 месеца, защото срещу него имало заплахи. Доколко това е доказуемо и в какво се състоят тези заплахи, е доста спорно. Реално срещу всеки, свързан по някакъв начин с политиката, в даден момент доста хора теглят едни майни, които биха могли да бъдат определени като заплахи. Но не всеки получава охрана, напротив.

Разбира се, той има право да ползва НСО и до 4 години след освобождаването му от длъжност като министър-председател, обаче има право и да се откаже доброволно от нея, както например направиха Ива Митева и Цвета Караянчева, на които също им се полага по закон. Разни хора, разни идеали, както има една приказка.

Катастрофата в Аксаково

Преди броени дни въпросът, касаещ както придвижването на политици, които вече не са на високи длъжности, а възползващи се от услугите на НСО, както и този, касаещ поведението по пътищата на автомобилите, шофирани от НСО, отново със страшна сила увисна в общественото пространство. Причина беше тежката катастрофа при град Аксаково, при която, по първоначално излязла информация, кола на Националната служба за охрана, в която се е возил съпредседателят на ПП Кирил Петков, е катастрофирал. Те са били на път с предимство, което е отнето от друг автомобил., неспрял на знак СТОП. Тепърва ще се изяснява скоростта, с която са се движили двете коли“, съобщиха още тогава полицаите. За съжаление, при удара, водачът на другия автомобил е починал на място, а съпругата му е в болнично заведение с тежки травми.

Вероятно този инцидент щеше да потъне в поредицата от тежки катастрофи, заливащи ни ежедновно, ако не се касаеше за рецидив – не за пръв път има инциденти с автомобили на НСО, не за пръв път възниква и въпросът защо някой политик се възползва от услугите на държавната служба за охрана, докато си прави предизборната обиколка – какъвто е бил случаят с Петков.

През 2019 г. тогавашният председател на Народното събрание Цвета Караянчева пострада при катастрофа, при която лек автомобил се удари в кола на НСО край Хитрино. През същата година клип показваше как джип с пуснати сигнални лампи предизвиква опасност от катастрофа на АМ „Тракия“, докато избутва друг автомобил от лявата към дясната лента.През 2022 г. лекар и шофьор от службата бяха ранени при друг инцидент с кортежа на президента Румен Радев при влизане в Пловдив. При всичките се касаеше за прекомерно висока скорост от страна на НСО, както и за несъобразено с пътните условия поведение. Обаче, по стар роден обичай, случаите бяха заметени под килима, а аргументите –  автомобилите на службата могат да се движат без ограничение на скоростта при специален режим на работа, когато има заплаха за живота и здравето на охраняваното лице, да мине в насрещното, да предприеме опасни маневри.

Разбира се, предстои да се изясни точно какво се е случило на пътя в злощастния ден, но към момента е ясно, че нито животът на Петков е бил застрашен, нито здравето му. Е, явно са бързали за предизборен митинг във Варна, но това по никакъв начин не оправдава вероятно надвишената разрешена скорост в участъка.

Пътят, на който е станала катастрофата

Снимки на въпросното кръстовище дават ясна представа, че се касае за място с ограничен видимост, а преди него има и голям завой, който намалява видимостта и времето за реакция на колите, излизащи на главния път. Това потвърждават и хора, които отлично познават пътя. Според тях, видно и от кадрите, при излизане от този участък видимостта на ляво посока Добрич е ограничена, но при спазване максимално допустимата скорост от 50-60 км не е опасно, защото има време за изтегляне безопасно. Тук възниква резонният въпрос – с такава скорост ли се е движил автомобилът на НСО. Вероятно реторичен въпрос…

Кръстовището е на около 100 метра преди табелата за населеното място, като преди него има голям завой, който намалява видимостта и времето за реакция на колите. Както стана ясно, жертвата е изряден професионален шофьор, живееш на няколкостотин метра от мястото – тоест отлично познаваш рисковия участък. Не някой млад хаймана, който иска да се изявява като бунтар, неспазващ значи и пътни условия. Колата има право да излезе от пътя без предимство, разбира се, спазвайки всички изисквания – на първо място, шофьорът да се огледа дали някой не се движи по пътя с предимство. Ето тук е първият проблем – спецификите на пътя и неособено добрата видимост позволяват да се огледаш безопасно, ако колите по главния път се движат с ограничението. Ако някой лети със 100-150 км/ч, трябва да хвърляш боб, за да знаеш, че в момента на излизането ти на главния път, ще те изсвятка някое камикадзе.

Още повече, че от всички снимки и показани до момента видеоматериали от местопроизшествието се вижда, че спирачен път на джипа на НСО няма. И дори да приемем, че загиналият е отнел предимството на НСО, ако те са се движили с 50-60км/час, са имали предостатъчно време, за да отразят водача на другия автомобил и да намалят поне с 20км/ч скоростта, при което ударът е щял да бъде сравнително лек, а до жертви изобщо нямаше да се стигне. Все пак, нека да не забравяме, че ограничението преди табелата за Аксаково е 60 км, а след нея 50, защото се влиза в населено място.

Експертите, свидетелите и камерите

Че се касае не за вина на загиналия, а за такава от страна на НСО, говорят всички изнесени до момента данни. Днес някои медии разпространиха и кадрите от видеохранителна камера на автомивката, до която именно се катастрофата. На кадрите, които показват движението по пътя, се виждат само гумите на преминаващите автомобили, а джипът на НСО се движи много по-бързо от останалите коли. Моменти след прелитането на джипа на НСО се чува звуковата сигнализация непосредствено преди удара.

Експерти на Института за пътна безопасност също се произнесоха. Според тях, завоят там макар и с на пръвп оглед добра видимост, е толкова остър, че „при движението на колите към Варна, първата възможност на водачите да видят спряла кола на знака стоп (както и самите водач да имат пряка видимост един към друг) е на около 140 м от кръстовището. Там има буйна растителност, табели и крив път.”

Те изчисляват и спирачния път, който зависи от скоростта на движение, коефициента на сцепление и земното притегляне. Накратко – при два пъти по-голяма скорост, спирачният път е 4 пъти по-голям, а ако добавим и времето за реакция на шофьора, което е 1-2 сек, става ясно, че разстоянието от 130 м може да е достатъчно да се спре, ако се кара с 60 км/ч, но при скорост над 90-100км/ч, е невъзможно да се реагира. За тях, всички анализи, които до момента са извършили, както и вида на смачаканите автомобили, ясно показват, че скоростта на автомобила на НСО е била голяма.

Свидетели на инцидента също има. Камен Бойчев разказва, че в следствие на жестокия удар цивилната кола е била смазана, а вратата от страната на шофьора – блокирана. Това пък са думи на друг свидетел –

А малко след това, когато човекът е издъхнал, но още е бил в автомобила си, ПР-а на ПП, Найо Тицин, бил в автомобила на НСО, си позволи да качи снимка от произшествието, на която се виждаше даже и част от дрехата на загиналия, според някои – част и от лицето му. Качи я, не за да го жали, а за да се похвали, че на Петков и на него нищо им няма – имали са късмет. Е, след остри реакции, я свали, но цинизма му, написаното и действията останаха запомнени.

Да не говорим за какъв морал можем да говорим, при положение, че помиташ случаен човек, имал нещастието да ти се изпречи на пътя, докато ти обикаляш страната на предизборна кампания с автомобил на НСО, бясна скорост и пусната сигнализация.

Кой ще е виновен?

За съжаление, въпросът вероятно е реторичен. Водачът на единия автомобил е загинал, той няма как да даде показания, съпругата му е в тежко състояние, а от страна на служителя на НСО, както и Петков/Тицин, които са били на задната седалка, надали се очаква да си признаят – нито, че може по тяхно желание скоростта да е била над допустимата, нито, че именно техният шофьор може да е допуснал грешка, несъобразявайки с пътната обстановка. И както обикновено, виновен ще е загиналият – той е господин никой, а и вече не може да се защити.

А някъде във въздуха остава да виси и въпросът за съучастието. Вече няколко човека, включително и юристи, намекнаха, че в много страни има закони, които наказват дори пътниците, ако са подбуждали шофьора да кара пиян или бързо (т.нар. Encouraging Speeding ). Според тях, напълно е възможно Петков и Тицин да са съучастници в тежкото ПТП, ако шофьорът се е движил с несъобразена скорост, но те не са реагирили или обраното – ако шофьроът се е движил според пътната обстановка и ограниченията, но те – по-вероятно Петков, са казали, че много бързат и да ускори.

Kaк да коментираме и преобладаващата част то родните медии, близки до ПП, които побързаха да обвинят загиналия, че не е спазил предимството, при положедние, че всички изнесени до момента данни, включително и коментари от експерти, говорят, че и да е искал, не е имало как да предвиди или да види, че към него лети автомобил с над 100км/час.

Виктория Георгиева, Флагман

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *