Антикорупционната комисия започна в сряда синхронизирани акции срещу две знакови фигури от обкръжението на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган – бизнесмена Румен Гайтански – Вълка и бившия кмет на Кърджали Хасан Азис.
Прокурори и служители на антикорупционната комисия (КПК) са започнали обиски в имоти на бизнесмена Румен Гайтански, известен с прозвището Вълка, съобщи БНТ. Действията на прокурори, служители на Комисията за противодействие на корупцията и полицаи са във връзка с разследването на кредит, отпуснат на фирма на Гайтански от Българската банка за развитие.
По същото време в Кърджали антикорупционната комисия и полицията са влезли във фирми и обекти от кръга на бившия кмет на Кърджали Хасан Азис, съобщи близкия до Делян Пеевски сайт 24rodopi.com.
Сайтът уточнява, че „поне в два обекта има спецполицаи“. Акцията идва след множеството съобщения в медиите, че Доган смята да направи Хасан Азис лидер на новото обединено ДПС, след като реши проблема с отцепниците на Делян Пеевски.
Антимафиотите са влезли в сграда на улица „Булаир“ в центъра на Кърджали, в която е офисът на Ахмед Моллахасан, сочен за „дясна ръка“ на Хасан Азис по отношение на бизнес инициативите на бившия кмет на общината, съобщава 24rodopi.com.
Моллахасан ръководи бетонов център, в който по документи фигурира и братът на Хасан Азис.
Акцията срещу Вълка
Акцията срещу Румен Гайтански – Вълка се провежда едновременно в София и Кърджали. Претърсване се извършва и на фирма с адресна регистрация в Кърджали, за която има данни, че е получила 30 млн. лв. от усвоен кредит. Сред претърсените адреси е и този на бивш директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев, съобщава БНТ.
Има данни, че управителят на фирмите бенефициенти е напуснал страната, поради което същият ще бъде задочно обвинен и обявен за издирване. Същото се отнася и за бившия директор на ББР.
БНТ съобщава, че преди дни Вълка и Стоян Мавродиев са напуснали страната.
Преди няколко дни антикорупционната комисия “подгря“ медиите със съобщеното, че фирма, свързана с Гайтански, погасява заема на ТЕЦ „Варна“ на Ахмед Доган.
Междувременно се разбра, че Доган е заявил, че иска да върне акциите в ТЕЦ-а на предишния мажоритарен собственик – Данаил Папазов.
Преди няколко дни антикорупционната комисия съобщи, че са започнали проверка за отпускането на заем от държавната Българска банка за развитие (ББР) на фирмата на Гайтански „Роудуей кънстракшън“ през 2019 г. Става дума за 150 млн. лв., за които е дадено обезпечение – договор за доставка на интертни материали, сключен с друга фирма под контрола на същия бизнесмен.
Акцията на прокуратурата и антикорупционната комисия е доста странна точно в този момент, защото публична информация за този договор има от години.
Прокуратурата отказа да разследва случая и през лятото на миналата година прекрати преписката. Сега проверките на КПК идват в момент, в който Ахмед Доган и Делян Пеевски са скарани и водят битка за контрола в ДПС.
Антикорупционната комисия твърди, че е анализирала множество договори, за да установи как е бил изхразходван държавният кредит.
Проверяващите са стигнали до извода, че фирмата „Кристална вода“ АД, с чието управление е свързан „българският гражданин Р.Г.“, е получила от друга негова фирма – „Био Майнинг“ – „значителни финансови средства“.
Същата „Кристална вода“ се явява обезпечител по договор за кредит, сключен между ТЕЦ „Варна“ и „Търговска банка Д“ през 2019 г.
Кой плаща за Доган?
„Установено е, че „Кристална вода“ АД погасява задълженията на ТЕЦ „Варна“ АД към „Търговска банка Д“. Налице са данни, че времевият период, в който това е направено, съвпада с предоставянето на заем в размер на 30 млн. лв. от дружеството „Био майнинг“ АД на „Кристална вода“ АД“, пише в съобщението на комисията.
КПК проверява дали при отпускането на кредита са извършени „закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата“.
Държавата вероятно няма да си върне парите и това се подозира още от 2022 г. Тогава се разбра, че „Роудуей кънстракшън“ е спряла да обслужва заема си. Държавата пое контрол върху фирмата и бе вписан нов управител в опит да се съберат задълженията.
С парите от ББР „Роудуей кънстракшън“ купува от „Биомайнинг“ акциите на трето дружество – „Пътстройинженеринг“, регистрирано в едно кърджалийско село. Според съобщението на КПК съвсем наскоро – през юли 2024 г. последната фирма е продадена отново – на друга фирма от Кърджали.