Бившият лидер на БСП учредява днес новата си партия „Непокорна България“
„Непокорна България“, новата партия на бившия лидер на БСП Корнелия Нинова, се учредява днес.
Нинова събра над 500 сподвижници на учредително събрание в София, на което обяви, че формацията й ще бъде лявоцентристка, народна партия, която ще се бори с „партиите на застоя“. А като основна политическа задача посочи свикването на Велико Народно събрание (ВНС), което да промени Конституцията.
Миналата година се оказа повратна за Нинова. Тя подаде оставка след слабото представяне на БСП на парламентарните избори през юни. Тогава внезапно вярното й дотогава обкръжение на „Позитано“ 20 се обърна срещу нея. Нинова беше изключена от партията, а ръководството премина в ръцете на Атанас Зафиров, който вкара БСП в коалиционно правителство на ГЕРБ-СДС, подкрепяно сега от ДПС-НН на Делян Пеевски. Прогонването й обаче не отказа Нинова от политиката и резултатът е новият проект „Непокорна България“.
Днес тя описа своята партия като „лявоцентристка и народна, алтернатива на партиите на застоя, на лицемерието, предателството и задкулисието“. Останалите леви формации Нинова заклейми, че „седнаха в скута на Борисов и Пеевски“, и обеща, че ще защитава интересите на средната класа, малкия и среден бизнес, младежите, възрастните и немощните. Тя обеща, че партията ще бъде проевропейска, но само спрямо Европа, която зачита националните интереси на отделните страни-членки.
В политическия си анализ Нинова се обърна към любимата си теза за „модела Борисов“. „Този модел не само се върна, той се разрасна, той се обогати, към него официално се присъедини моделът „Пеевски“. Всичко от 2020 г. (протестите – бел.а.) потъна. Ние сме единствените, които останаха верни на таза кауза. Няколко олигархични класа в България постоянно се прегрупират и превземат държавата“, смята Нинова.
Решението, което предлага, е свикване на ВНС, което кардинално да преподреди държавата. Сред задачите на великия парламент тя изреди намаляване на броя на депутатите и премахване на имунитетите им, разширяване на възможностите за референдуми, ограничаване на политическата квота във Висшия съдебен съвет, връщане на служебните кабинети изцяло във властта на президента и др.
Нинова се обяви срещу очакваното влизане на страната в еврозоната в началото на 2026 г. с аргумента, че страната все още не е готова за това. За Украйна тя остана на старата си позиция – спиране на военните действия и водене на мирни преговори, както и възстановяване на отношенията с Русия и сваляне на санкциите.