Мая Манолова се опита да яхне демонстрацията, с което опорочи иначе добрата идея
След няколко безуспешни опита, инициативата за бойкот на големите търговски вериги, която се провеждаше всеки четвъртък от края на януари, тотално катастрофира. Организаторите обявиха прекратяването ѝ, след като се оказа, че протестите не само не постигат желания ефект, но дори водят до обратен резултат.
Една от основните причини за провала беше, че мениджърите на големите търговски вериги надхитриха организаторите. В дните на бойкотите магазините обявяваха атрактивни промоции на популярни стоки като тоалетна хартия, банани, алкохол, тигани, пастет, а дори и гайковерти, което привличаше още повече клиенти. В резултат на това, вместо спад в оборота, някои от веригите регистрираха дори по-високи приходи от обичайното.
Другият голям проблем на инициативата беше, че зад нея прозираха политически интереси. Един от ключовите организатори бе бившият депутат Мая Маналова, която междувременно кандидатства за поста държавен омбудсман. Това подхрани съмненията, че бойкотът не е толкова гражданска, колкото политическа кампания.
Прекратяването на бойкота съвпада с представянето на нов законопроект от Министерството на земеделието и храните. Той предвижда регулирането на 22 хранителни продукта в магазините, като поне 50% от тях трябва да бъдат български. Освен това се въвеждат тавани за търговските надценки – до 20% за българските стоки и до 10% за вносните.
Законът също така гарантира, че фермерите няма да продават продукцията си под себестойност, а всички участници във веригата на доставки ще имат ясни граници на надценките. Така, след неуспешната кампания, организаторите се оттеглят, а потребителите продължават да пазаруват както обикновено, привлечени от промоции и новите регулации на пазара.