Вътрешният министър Даниел Митов окончателно осъди прокуратурата и ще бъде обезщетен с 25 000 лв. за нанесените му неимуществени вреди от наказателното дело срещу него. То беше водено заради обществена поръчка по закупуване на самолетни билети от МВнР, докато Митов беше външен министър във второто правителство на Бойко Борисов (2014-2017г.). Решението на Върховния касационен съд от 23 март идва докато Митов отново е на висока позиция в управлението и вече отхвърля критики към работата и на МВР, и на прокуратурата.

Навремето той обвиняваше прокуратурата в политически репресии, осъществени с това дело. Пред медиите Митов коментираше, че процесът срещу него е илюстрация как се използва прокуратурата за политически цели, защото „в България всеки може да те поръча на прокуратурата“, която е част от „система с тоталитарни инстинкти“.

Една трета от кабинета „Желязков“ са минали през „прокурорската школа“ Митов стана обвиняем в края на 2017 г., заедно със зам. външния министър Христо Ангеличин, веднага след като вторият кабинет „Борисов“ подаде оставка. Тогава прокуратурата, ръководена от Сотир Цацаров, повдигна серия обвинения срещу бивши министри, но само от Реформаторския блок, които бяха коалиционни партньори на ГЕРБ в правителството.

Митов и Ангеличин бяха обвинени заради споразумение от 2016 г. между външното и земеделското министерство, според която и МВнР ще закупува самолетни билети от фирмата, с която земеделското министерство е сключило договор по Закона за обществените поръчки – при условията на този договор.

И Митов, и Ангеличин бяха оправдани на три инстанции по това обвинение, което първоначално бе за длъжностно престъпление и безстопанственост, а после бе преквалифицирано на злоупотреба с доверие. РЕКЛАМА След като окончателно бе оправдан през пролетта на 2020 г., Митов заведе дело за обезщетение по закона за отговорността на държавата за вреди.

Претенцията му бе за обезщетение от 100 000 лв., което първоинстанционният Софийски градски съд намали до 25 000 лв., Софийският апелативен съд вдигна на 50 000, а сега ВКС отново свежда до 25 000 лв.

Извън това мотивите на ВКС да редуцира обезщетението са интересни в няколко насоки. От една страна, ВКС подробно обяснява, че Митов, като публична личност, основателно е бил изложен на много по-голям интерес от страна на обществото и медиите.

„Колкото по-известна е една личност (политик, депутат, магистрат, държавен или общински служител и др.), толкова повече засилен интерес, укори и намеса в частноправната си сфера се налага да понася, тъй като обществеността има право да бъде информирана (вкл. и чрез медиите) за действията и постъпките на този, комуто се е доверила да представлява интересите й“, казва ВКС в изложението си с оглед оплакването на Митов, че докато е траело наказателното производство е бил принуден да понася злепоставящото положение на обвинен и да е предмет на обсъждане и коментари в медиите и сред обществото.

Медийната разгласа на обвинението срещу един министър не може еднозначно да бъде определена като източник на неимуществени вреди с по-голям интензитет, доколкото става въпрос за престъпление, което поначало предпоставя засилен обществен интерес, казва съдът. По делото липсват данни прокуратурата неправомерно да е предоставяла невярна или съдържаща злепоставящи внушения информация за Митов. „Въпросът за конкретното медийно съдържание и причинените от това морални вреди касае най-вече отговорността на авторите и издателя на съответната медия.

Ето защо понесените неимуществени вреди от накърняване на личната и професионална репутация на ищеца, изживените от него: неудобство, срам и притеснения, действително са значими и с по-висок интензитет, но същите не са последица единствено от действията на прокуратурата. Образуваното наказателно производство срещу ищеца е от категорията „дела с висок обществен интерес“, за които органите на съдебната власт са длъжни да предоставят информация на медиите с оглед правото на гражданите да бъдат информирани по въпроси с обществено значение“, казва съдът.

Любопитен е и анализът на съда по повод на твърдението на Митов и на свидетелите по делото, че обвинението нанесло удар върху репутацията му и върху професионалната му кариера на успешен политик, която е била забележителна за възрастта му, и спряло професионалното му развитие с години.

Според съда обаче, това не е точно така – няма данни повдигането на обвинението да се е отразило върху кариерата му на политик в дългосрочен план. Освен че в момента Митов е министър на вътрешните работи, преди това е бил депутат във всички народни събрания от април 2021 г. досега. Така че „воденото срещу него наказателно преследване не е довело до трайни и необратими негативни последици върху доброто му име и върху професионалната му кариера като политик“, заключава съдът.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *