Прокуратурата в Несебър е игнорирала десетки сигнали за незаконната експозиция на Младен Михалев
Оказва се, че античният саркофаг, преобразуван в бар маса на плажно заведение край Варна, далеч не е единственият археологически скандал с незаконно притежание на артефакти и публичното им излагане на неподходящи места пред спящия поглед на институциите.
От няколко години 5-звездният хотелски комплекс „Хелена ризорт“,разположен на първа линия в Слънчев бряг до плажната ивица, смайва гостите си с древноримски мраморни и каменни статуи на 2000 години, които би следвало да са изложени в музей, вместо с тях да бъдат аранжирани хотелски фоайета и алеи.
Каменни фигури на лъвове красят един от централните входове на хотел „Хелена ризорт“, а за да няма съмнение, че управата на комплекса е наясно с ценните реликви, които са изложени, гордо са поставени табели на английски език с пояснения за находките и предупреждение към туристите: Не пипайте шедьоврите!
Антични скулптури, статуи, древноримски каменни орнаменти и детайли, датирани около I век пр. Хр. до I век след Хр., за част от които е упоменато, че са изкопани в България, красят не само входовете, рецепцията и фоайетата на 5-звездния хотелски комплекс, но и приходящите алеи към него.
Хотел „Хелена ризорт“ е собственост на основателя на борческата групировка СИК Младен Михалев, който през последното десетилетие успя да изчисти имиджа си и към днешна дата развива изцяло законен бизнес за милиарди левове. Маджо ръководи банката „Асет“, както и застрахователна компания, строи ударно жилищни комплекси в София. Интересите му в туризма са свързани с концесиите на някои от най-апетитните и популярни плажни ивици по Южното Черноморие, както и стопанисването на няколко хотела, най-печелившият от които е комплекс „Хелена“ в Слънчев бряг.
Маджо сложи ръка върху „Хелена ризорт“ след смъртта на оръжейния бос и някогашен негов приближен Младен Мутафчийски, споминал се мистериозно през 2013 г. в момент, в който водеше съдебни дела срещу Михалев. Месеци след смъртта на Младен Мутафчийски безследно изчезна неговата счетоводителка и дясна ръка Таня Боцева, за което от полицията дадоха безумно обяснение, че е избягала от мъжа си.
Съдбата на Таня Боцева и до ден днешен е неизвестна, а малко след изпаряването й Маджо стана собственик на помпозния хотелски комплекс на Мутафчийски в Слънчев бряг. Не след дълго „Хелена ризорт“ беше реновиран, а след ремонта му в хотела се появиха древноримски статуи навярно придобити от иманяри след откупки на черния пазар. Друга версия гласи, че Маджо не е титулярният купувач на антиките, а е наследил старините от покойния Младен Мутафчийски, който обзавел с тях имението си в София. То, по подобие на бизнеса на оръжейния бос, също беше придобито от напористия Младен Михалев.
Според запознати през последните 3 години в полицията и в прокуратурата в Несебър са постъпили няколко сигнала от туристи от България за незаконните антични притежания на основателя на СИК, с които той демонстративно е декорирал хотела си в Слънчев бряг.
Всички постъпили сигнали обаче са били игнорирани от държавното обвинение. Управата на археологическия музей „Старинен Несебър“ също е била информирана многократно за незаконната антична сбирка на Маджо, но не е изпълнила основната си функция „събиране, документиране, опазване и популяризиране на паметниците на културата“, като сезира МВР и държавното обвинение за декорирането на частния хотелски комплекс със старини на около 2000 години. Същевременно полицията и прокуратурата в Бургас често провеждат акции срещу иманяри, на които се повдигат обвинения за незаконно притежание на старинни монети, търгуващи се за левчета на аукционите в САЩ и Европа.
За незаконната антична сбирка на Младен Михалев – Маджо се знае поне от лятото на 2022 г., когато журналистът Иван Бакалов писа по темата в e-vestnik.bg и публикува снимки на част от древноримските находки, с които основателят на СИК е аранжирал хотела си в Слънчев бряг. Реакция от компетентните органи, разбира се, не последва.
Източник: Уикенд