Управляващите в Скопие продължават да блокират пътя на страната си към членство в ЕС, като вместо да изпълняват изискванията в преговорната ѝ рамка, поставят нови и нови изисквания към Брюксел и София.
В събота външният министър Тимчо Муцунски се срещна с българския си колега Георг Георгиев, като очаквано не се стигна до пробив. Македонските управляващи продължават да настояват за преговори с България, въпреки че процесът се движи на европейско ниво. “Искаме процес, който е предвидим, с ясно начало и ясен край. Като правителство ние няма да приемем каквото и да било решение или компромис, които биха били направени под принуда или натиск. Всеки компромис трябва да е съобразен с реалността, в която живеем, и с европейските ценности, за които Европа постоянно ни говори“, каза Муцунски след срещата.
Управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ отказва да подкрепи вписването на българите в конституцията на страната, което е основното изискване, заложено в преговорната рамка, за да може Скопие да започне реални преговори за членство в ЕС.
“Когато Европа ни говори за европейски ценности, съвсем логично е ние да защитаваме нашите позиции, т.е. правата на всички македонци, независимо къде живеят навсякъде по света, включително в България”, заяви Муцунски, цитиран от БТА.
Той съжалява, че “вместо да развиват добросъседство, отношенията между двете страни остават обременени от двустранни спорове, които са се превърнали в безпринципна пречка пред процеса на евроинтеграция на (Северна) Македония“.
Българският външен министър Георг Георгиев бе категоричен, че “предоговаряне или заобикаляне на постигнатите договорености, зад които стои целият ЕС, не е възможно”.
В неделя премиерът Християн Мицкоски заяви, че процесът по присъединяването към Европейския съюз се е превърнал в „подвижна цел“ и вместо система за заслуги има двойни стандарти и двустранни спорове.
„За нас приказката стана подвижна цел. Ние сме жертва на двустранност или, за да бъда по-прецизен, придвижването ни към ЕС е много сложно. Вместо да донесем Европа на Балканите, ние донесохме Балканите в Европа. За съжаление, има страни членки в ЕС, които идват от Балканите и които донесоха двустранните спорове заедно с тях в Брюксел, вместо да донесоха брюкселските ценности на Балканите“, заяви Мицкоски.
Македонският премиер от месеци спекулира, че може да договори нови условия и отказва да изпълни заложените в преговорната рамка на страната му изисквания. Затова Северна Македония бе разделена от Албания по пътя към ЕС.
ВМРО-ДПМНЕ продължава да настоява конституционните промени да са с отложено действие след влизането на Северна Македония в ЕС. Засега обаче това не се приема от Брюксел въпреки кампанията на македонските управляващи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *