Скандал с тежки последици разтърси естетичните среди в България. Украинската гражданка Арина Гуудс, представяща се като дерматолог, остави след себе си десетки пострадали жени. Шест от тях са в болница, а поне още пет са с тежки усложнения след инжектиране на ботокс. Оказва се, че Гуудс, известна още като Арина Осипова, няма медицинска квалификация, но въпреки това извършвала процедури в козметични салони.

Жертви на „разкрасителните“ процедури разказват за ужаса

Една от пострадалите – Деница Каймаканова проговори пред Нова ТВ и разкри шокиращи подробности. Тя посетила студиото на Гуудс през април и не след дълго започнала да усеща сериозни последствия. Първоначално получила отоци по лицето, които се появили през юни – два месеца след процедурата. Каймаканова сподели, че страдала от силни болки, подутини по челото и под очите, а лицето ѝ напълно загубило мимика.

„Чувствах се като препарирана, не можех да се усмихвам, да повдигам вежди – лицето ми беше напълно блокирано“, разказа потърпевшата.

В опит да потърси помощ, Каймаканова се свързала с Гуудс, която вместо адекватно лечение, ѝ препоръчала да приема витамини. Въпреки това състоянието ѝ не се подобрило, а след няколко месеца се появили и допълнителни усложнения – тежки отоци по лицето.

„Посетих студиото, защото в Instagram имаше клипове с доволни клиенти. Не се усъмних в компетентността на жената, която представяше себе си за специалист. Освен това цената беше примамлива“, сподели Каймаканова.

Лекари и юристи алармират за липсата на контрол

Здравните експерти са категорични – ботулиновият токсин е лекарствен продукт и може да се прилага само от правоспособни лекари. Дерматологът д-р Росица Денчева обясни, че при стандартна процедура в медицинско заведение пациентът получава информация за използвания продукт, включително и серийния му номер.

Според нея е възможно усложненията при пострадалите жени да са причинени от неправилно дозиране или използването на некачествен, нелегално произведен ботокс.

Юристът по медицинско право Мария Петрова също предупреди, че проблемът с регулацията в естетичната индустрия е сериозен. Наредбата, по която работят козметичните салони, датира от 1987 г. и не отговаря на съвременните реалности.

„В България има порочна практика дори лекари да обикалят козметични салони и апартаменти, за да поставят ботокс. Някои дори си делят една ампула с други „специалисти“. Всичко това е незаконно и опасно“, предупреди Петрова.

Тя допълни, че Регионалните здравни инспекции и „Медицински надзор“ могат да направят проверка дали лицата, извършващи подобни процедури, са регистрирани в съответните лечебни заведения. Според нея прокуратурата също трябва да се сезира за случая, тъй като подобни незаконни интервенции могат да имат сериозни последици за здравето на пациентите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *