Формацията няма да участва на предстоящите избори, след като стана ясно, че електоралната им тежест не кореспондира с претенциите им
Бившият коалиционен партньор на ПП-ДБ – „Зеленото движение“ няма да участва на предстоящите предсрочни парламентарни избори, обявиха от формацията с високопарна декларация.
От нея става ясно, че са провели разговори с ПП, „Да, България“ и „Единение“ и „Ние идваме“, но липсвала подкрепа за „широко обединение“, което от своя страна обезмисляло участието им в изборите.
Действително „зелените“ на Даниела Божинова и Тома Белев са водили преговори с ПП и ДБ, но са поставили крайно неприемливи искания, които не кореспондират с електоралната им тежест и разговорите са били деликатно прекратени още в зародиш.
Те не са били добре приети дори от маргинални формации като „Единение“ и „Ние идваме“, които считат, че ще се справят по-добре без „зелените“
Преди три години „Зеленото движение“ успяха да заблудят босия тогава в българската политика Кирил Петков, че могат да му осигурят сериозна добавена стойност към листите. Той имаше и сантименти към тях заради баща си Петко и смело им предостави 4-5 избираеми места в листата, даде им даже и министерство – на околната среда и водите, в което те правиха каквото си поискат.
Явно това им вдъхна самочувствие и в „Зеленото движение“ толкова си бяха повярвали, че преди последните парламентарни избори напуснаха ПП и излязоха самостоятелно, вярвайки, че ще прескочат 4-процентовата бариера. Резултатът им бе отчайващ – 0,43 % (9333 гласа) в цялата страна.
В родния си Бургас, един от лидерите Даниела Божинова катастрофира и въпреки насищането на ключовите булеварди с лика й, цялата листа успя да спечели има-няма 500 гласа.
В една нормална парламентарна държава партия с толкова незначителна подкрепа щеше да стои в ъгъла на обществения живот. В България обаче се случва точно обратното. Макар „Зелено движение“ да има ниска електорална тежест, негови представители заемат високи държавни постове и решават съдбата на многомилионни инфраструктурни проекти от национално значение като АМ „Черно море“, а от 20-ина години саботират целия зимен туризъм, както и бизнесът в курортите.