На 19 и 26 септември, както и на 3 и 10 октомври ще са заседанията на Висшия съдебен съвет по време на които ще се правят номинации за главен прокурор. Това предвижда графикът, одобрен от Прокурорската колегия на съвета днес във връзка с процедурата. Формално тя се очаква да бъде размразена този четвъртък. Номинации пък се правят в следващите 4 заседания.
По закон кандидатури могат да издигат не по-малко от трима от членовете на колегията и министърът на правосъдието. В колегията в момента има 9 души, което означава, че хипотетично могат да номинират трима претенденти. Ако и служебната министърка на правосъдието и бивш зам.-главен прокурор Мария Павлова се възползва от правото си, в състезанието биха могли да участват четирима претенденти. Засега няма никакви индикации за евентуалните претенденти. Почти сигурно е, че сред тях ще бъде настоящият и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Миналата година се спрягаше и името на българския прокурор в Европейската прокуратурата Теодора Георгиева.
До 24 октомври кандидатите трябва да представят концепциите си. След това комисиите за атестиране и етика ще трябва да изготвят становища за професионалните и нравствените им качества, които да бъдат обсъдени от колегията на 27 ноември.
На 5 декември Пленумът на ВСС ще се произнесе по евентуално постъпилите възражения срещу допустимостта и списъка на кандидатите, и ще бъдат обявени датата, часът и мястото за тяхното изслушване. Въпроси и становища ще могат да се пращат в съвета до 13 януари догодина. А на 16 януари ще е заседанието за изслушване и гласуване на кандидатите.
Законът предвижда изборът на главен прокурор да става с 13 гласа „за“.
Държавата е без титулярен главен прокурор вече повече от година, след като миналия юни Иван Гешев беше уволнен от поста. Въпреки това обаче има много гласове, че този Висш съдебен съвет няма легитимност да проведе нов избор най-малкото защото мандатът му изтече преди 2 години.
ПП-ДБ дори внесоха законопроект в този смисъл. Вече месец обаче той не е разгледан дори на първо четене в комисия.
Стефан Петров от Прокурорската колегия обясни днес, че съветът не откриват нова процедура за избор, а възобновяват спряната миналата година. „Ние сме длъжни да я възобновим и нямаме други доводи за това, освен юридически. Призовавам да не се търсят странични мотиви“, каза Петров, цитиран от „Лекс“, и напомни хронологията на събитията, довела до днешното решение.
През лятото на миналата година, докато течеше процедурата по освобождаването на Иван Гешев като главен прокурор, парламентът прие промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ), като част от тях се отнасяха до мнозинството за избор и освобождаване на обвинител №1. Депутатите записаха, че това става с 13 гласа, вместо дотогавашните 17 в 25-чления Висш съдебен съвет. Квалифицираното мнозинство остана само за избора на председателите на двете върховни съдилища. Гешев беше махнат от поста с 16 гласа. Междувременно обаче той атакува измененията в ЗСВ и НПК в Конституционния съд.
На 22 юни 2023 г. Висшият съдебен съвет откри процедура за избор на главен прокурор. Пет дни по-късно Конституционният съд допусна до разглеждане искането на Гешев. Затова и процедурата за избор на нов главен прокурор беше спряна. Това лято обаче КС „пусна“ промените в съдебния закон и НПК.
„След произнасянето на Конституционния съд, отпадна основанието за спиране на процедурата. Заради това Прокурорската колегия предлага на Пленума на ВСС да я възобнови“, каза Стефан Петров.