Две години преди убийството на Мартин Божанов-Нотариуса МВР и прокуратурата са знаели всичко за него и групата му. Установени са участниците в нея, известни са и магистратите, с които са правени срещи, за да се уреждат дела.
Това става ясно от справка на ГДБОП, публикувана от организацията „Антикорупционен фонд“ (АКФ). Документът е почти 30 страници и от него става ясно, че дейността на Божанов е проверена задълбочено. Събирани са свидетелски показания, които са били потвърдени с различни видове справки, правени са и други проверки. Справката е била пратена в градската прокуратура.
Резултатът е следният – приживе на Божанов не бяха повдигнати обвинения. Това бездействие на прокуратурата няма обяснение.
Едва след убийството му от градската прокуратура обявиха, че били готови с обвинение, но покушението ги изпреварило. Те дори заявиха, че са единствените, които са се „осмелили“ да образуват дело по жалбите срещу Божанов.
От справката на ГДБОП стават ясни много интересни детайли – например как и кога Божанов е бил привлечен за сътрудник на МВР, кога е сменил ЕГН-то си, както и че е бил осъждан и е лежал в затвора. Това са все данни, които впоследствие той упорито се е опитал да изтрие от всеки възможен информационен масив.
Всичко започва с Ивайла Бакалова
Реална работа по Нотариуса и групата му започва през 2022 г. Година по-рано бе излъчено разследването на АКФ, което освети Божанов като лобист в съдебната власт. Поводът бе дело на закритата специализирана прокуратура, по което бе арестуван бизнесменът Веселин Денков. Докато е задържан, на жена му Ивайла Бакалова е предложено да плати, за да се „оправи“ делото. Вместо това тя започва да записва разговорите си, които след това са излъчени от АКФ. Бакалова има срещи е с тогавашния вътрешен министър Бойко Рашков, по чието време МВР започва да работи срещу Нотариуса.
Срещу Божанова са подадени общо четири сигнала. Авторката на един от тях разказа, че още през 2017 г. е подавала жалба, но след това я оттеглила от страх. Тя посочва и имена на трима съдии, с които е контактувал Нотариуса. В друг сигнал се говори за срещи на Божанов през 2017 г. с тогавашния ръководител на специализираната прокуратура. Тя не посочва за какво са си говорили, но разказва, че след това Божанов се похвалил, че бил „касичката“ на въпросния магистрат и уреждал много дела с негова помощ.
В един от сигналите се говори, че Нотариуса разполагал с компромати срещу хора от съдебната система. Това били записи със сексуално съдържание. Посочено е къде Божанов е държал флашките – първо в апартамента на майка му, а след това в новопостроената му къща.
„По нейни данни Божанов притежавал имот в Гърция, за ползването на който е предоставял ключове на магистрати. Съобщава се още, че в къщата е имало инсталирано видеонаблюдение, с което са заснемани интимни сцени на ползващите я магистрати и използвани за контрол над тях„, пише в справката.
Връзката с Пепи Еврото
ГДБОП установява, че Божанов е бил в много близки отношение с бившата съпруга на някогашния следовател Петьо Петров-Еврото – Любена Павлова. Засечени са техни пътувания до Гърция, както и разговори. Освен това Павлова е купила имот в София от фирма на Божанов.
В един от сигналите се твърди, че Нотариуса е помогнал за решаването на дело, свързано с представител на известна марка техника у нас. След това бил фиктивно назначен на работа в същата фирма и получавал 10 хил. лв. заплата.
„По този начин узаконил паричните средства за направената услуга, възлизащи на 1,5 млн. лв.„, посочва се в справката.
Адвокатите
Проверявана е и дейността на трима адвокати – Емил Писков, Велимир Атанасов и Калин Чанков.
Името на Атанасов се появи и покрай драмите в районната прокуратура в София. Бившата ѝ ръководителка Невена Зартова бе принудена да подаде оставка след убийството на Божанов. Тя призна, че е близка с Атанасов. А гръцки, бизнесмени, които твърдят, че са пострадали от Нотариуса, го посочиха като адвокат на техни съперници покрай спор за имоти в София. Атанасов бе осветен като анонимен свидетел по дело срещу Пепи Еврото, което бе прекратено.
Писков е бивш служител на МВР. Той е женен за някогашната зам.-шефка на градската прокуратура в София Маргарита Немска. В момента тя е съдия в административния съд в столицата.
В справката на ГДБОП се цитират и твърдения, че Божанов бил близък и със служител от дирекция „Национална полиция“. С негово съдействие се образували преписки срещу определени хора, за да бъдат изнудвани след това.
Има и данни, че служители на Специализирания отряд за борба с тероризма са охранявали Нотатируса. Това бе установено и чрез снимки, пуснати преди време от АКФ.
Криминалните регистрации
В единствената си публична изява – интервю за АКФ – Божанов казва за себе си, че е консултант по множество въпроси. И заявява, че срещу няма висящи дела и преписки. Според справката на ГДБОП има твърдения, че той е платил, за да бъдат заличени криминалните му регистрации от миналото.
Установено е, че първата му регистрация е още през 1990 г. – за кражба на ампули „Гентамицин“. Тази регистрация е заличена през 2013 г. Освен това има и още две – за измама от 1996 г. и за същото престъпление десет години по-късно. По-старата е заличена служебно през 2013 г. Тази от 2006 г. обаче е снета през 2012 г. (т.е. само шест години по-късно) по искане на самия Божанов.
Той е лежал и два пъти в следствения арест – няколко месеца в затвора в София през 1993 г. и още веднъж през 1996 г. – в затвора в Бобов дол.
Божанов е сменил ЕГН-то си, установява проверката на ГДБОП. Това е направено от регионалното министерство (дирекция ГРАО) през 1999 г. Не е доказано, че е платил на някого за това, но се предполага, че промяната е направена, за да не се „показват“ криминалните регистрации и арестите му при проверка.
Заплахи срещу съдии
ГДБОП са проверявали и данните за заплахи срещу двама съдии – Владислава Цариградска и Цветко Лазаров.
Цариградска от години разказва публично, че Божанов е поискал да си направи отвод от гражданско дело, по което той спорел за имот с бившата си съпруга. След като отказала, започнали заплахи срещу нея и семейството ѝ, както и медийна кампания в няколко издания.
Едва след убийството на Божанов на сигналите на Цариградска се обърна по-сериозно внимание. И до днес обаче прокуратурата не е съобщавала да има дело по този случай.
Другият заплашван е съдия Лазаров от апелативния съд в София. Той е гледал спор за покупка на имот. Адвокат на една от страните е Велимир Атанасов. Поискан е отвод на съдията заради подаден сигнал до ГДБОП, че той е корумпиран и взел пари, за да се фалшифицира експертиза по делото. Следва полицейска проверка, която показва, че сигналът е измислен, а целта е да бъде компрометиран магистратът.
Сътрудник
И досега МВР си измисля всякакви оправдания да не каже дали Божанов е бил сътрудник на полицията. От справката на ГДБОП е видно, че той е регистриран като такъв още през 2005 г. от оперативен работник в Трето РПУ в София. След като се появяват сигнали за изнудване на бизнесмени с участието на Нотариуса и полицаи е правена проверка и е анализирана „възможността сътрудникът да е привлечен фиктивно с цел да бъде предпазен от откриването на активно оперативно дело срещу него„.
Категоричен извод по този въпрос няма, но пък прави впечатление, че полицаят, регистрирал Божанов, е правил проверки е информационните фондове на МВР за хора „без да е налична служебна необходимост„.
Престъпна група
В крайна сметка ГДБОП стига до извода, че става дума няколко престъпления на Божанов и приближени до него – престъпна група, документни престъпления, престъпления против правосъдието, заплаха и принуда. До официалното му привличане като обвиняем така и не се стигна.