Със спор относно партийното номадство започнаха работния си ден депутатите днес. Огънят започна да гори минути след като те подхванаха най-сетне правилника за работата на Народното събрание.

Първи думата взе Георги Свиленски от БСП, който предишния път нажежи страстите с предложенията си независими депутати да може да правят нови парламентарни групи. Тогава обаче той бе заподозрян, че го прави заради проблемите в БСП и трасира пътя за евентуално разцепление в групата на социалистите.

Свиленски си призна, че предишните му предложения смутили всички, но никой не знаел какво ги очаква. „От БСП никой няма да прави друга ПГ, ние сме единна парламентарна група. Когато правим предложение, го правим в интерес на НС, на българските граждани и на това НС да работи ползотворно“, зарече се той, подхващайки идеите си за повече възможности на независимите депутати.

За да защити тезата си, той направи паралел между себе си и изключения от ДПС Рамадан Аталай. Свиленски имал място в група, офис и място в комисия, а Аталай бил без право на кабинет и комисия и трябва да обикаля в коридорите въпреки опита си. „Това колегиално ли е към тези наши колеги? Според Конституцията всички сме равни и имаме равни права“, каза той. И поиска пример за друга държава, в която независими депутати нямат право да участват в комисии.

Според него е нормално, когато 10-15 души ги сплотява ценност, идея, да си направят група.

„Или е по-лесно да се търгуват депутати на свободния пазар, отколкото да са регламентирани и ръководството на НС да знае с кого говорят? Трябва да имат необходимото време за изказване – сега 40 човека имат 5 мин за изказване и един въпрос“, продължи Свиленски. Той обаче призна, че част от парламентарната му група не подкрепа идеите му, но той ще си подкрепи гласуването. „С 40 независими не може да попълним комисиите. В правилника се увеличават комисиите, ама кой ще работи в тях? „, попита депутатът от БСП.

Христо Гаджев от ГЕРБ обаче му напомни, че въпросните текстове срещу партийното номадство са дошли именно от БСП в 43-ото и 44-ото НС, и били приети от всички политически сили.

„Парламентарното номадство не трябва да се завръща. Депутатите, които са изпрани от партийна листа не може да влизат в друга група, това е принципна позиция на ГЕРБ от десетилетия. Това не е добре за демокрацията“, настоя Гаджев.

Иван Ченчев също се включи да защитава тезата на Свиленски и попита защо трябва да се остракират народни представители. Имаме безпрецедентна ситуация, близо 40 независими, какво е отношението към тях, попита той.

А Гаджев изтъкна, че въпреки заявката си Свиленски не е направил предложение за увеличаване времето за изказвания на независимите депутати. Освен това те и в момента могат да участват в комисии – с решение на председателя на НС.

След това думата взе Красимира Катенчарова от „Величие“. Според нея парламентарните правила претърпявали „само лек грим“. И се оплака, че качеството на законодателството е паднало. Имало редица дискриминиращи независимите депутати положения. 5-те минути за изказване пък можели да се разделят между 40-те независими депутати – с по една дума.

Тя се опита да използва времето, за да убеди колегите си да направя временна комисия за проблемите в Доспат. На което Станислав Балабанов от ИТН реагира остро и я призова да се върне към темата, а Доспат да остане за времето, когато се гледа закон, който да спре деребейството в малките населени места.

А първият изключен от група – Калоян Методиев, който влезе в НС от листите на „БСП за България“, също поиска повече права. „Не искаме привилегии, а права, не повече от другите“, каза той. Според него всичко в страната тече процес на промяна, който ще пусне коренна система навсякъде.

„Имаме 3 вида независими депутати, не може да са под един знаменател, имаме изключени, напуснали, разпаднали се. Това е единствената група в растеж. Докато бях сам можеше да не ми се отговаря на писмата, можеше да ходя като сираче в коридора с раницата, но днес сме 37 човека с тенденция за повече и никой не е застрахован. Живеем в променяща се ситуация. До всички ще дойде това. Процесите са тръгнали“, прокоби той.

Според Методиев предложенията на Свиленски са по-демократични.

„Никога не забравяйте, че вие, които сте членове на парламентарни групи, сте Британската империя, а ние сме Махатма Ганди, историята знае как свършва това“, каза още изключеният от ПГ на БСП Методиев.

Делян Добрев от ГЕРБ обаче също видя проблем в големия брой независими, което наистина може да възпрепятства попълването на парламентарни комисии. Той сметна, че независимите имат 74 участия в комисии. Останалите 203 депутати може да не успеят за запълнят всички комисии.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов пък контрира Методиев, че социално-битови комплекси не вълнували никого освен „хората с раничките“. И изтъкна, че никой не отнема правото им да правят законодателни предложения, особено по важни въпроси.

„Никой не ограничава присъствието им в комисии, както и да са в тази зала. Единствено, което е логично и морално, и правилно, когато едни хора са излъгали своите избиратели и са нарушили обещанията си, да нямат същите възможности, които им дава ПГ, която е формирана на стотици хиляди избиратели. Ние сме предложили много по-сериозна мярка, която противоречи на конституцията“, каза Костадинов, намеквайки за предложението на Цвета Рангелова от предишен мандат изключените да напускат и НС.

„Като физически лица и брой гласове за партията, сигурно в залата има не повече от 5 човека, които биха могли самостоятелно да влязат в НС. Всички останали са тук заради доверието към партията, която представляват. Всеки, който излъже доверието на хората, които са го пратили като представител на ПГ няма моралното  право да е в този парламент и трябва да напусне веднага“, допълни той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *