Бившият кмет на Варна Иван Портних обяви за абсолютна манипулация съобщението на Европейската прокуратура, че му е повдигнала обвинение за злоупотреба с европейско финансиране.

„Категорично заявявам, че сме свидетели на една абсолютна манипулация, и всичко това, което беше написано за мен в последните четири дни, е фалшива, но преднамерено направена „новина“, каза Портних в понеделник на пресконференция във Варна, цитиран от БТА.

Бившият кмет на Варна и други трима души са обвинени за злоупотреба с 3.4 милиона евро пари на ЕС, използвани за стрителството на рибарското пристанище в града. След доклад на ОЛАФ европрокуратурата откри, че Община Варна е взела пари за реконструкция на пристанище, което никога не е съществувало.

Съобщенията за образуваните дела от Европейската прокуратура се изпращат директно от централата на институцията в Люксембург, а не от българския офис.

„Протестирам срещу публикуването на каквото и да е, срещу когото и да е без информацията да бъде проверена и без да бъде чута неговата гледна точка“, каза Портних.

Бившият варненски кмет реагира на съобщението на Европейската прокуратура четири дни след публикуването му.

„Ако ме бяха попитали, преди да се тиражират всички тези лъжи, аз щях да отговоря и да обясня всичко“, каза Портних.

Бившият кмет на Варна показа пред журналисти документи за единодушно решение на Общинския съвет във Варна за рибарското пристанище. Той замеси кандидата за депутат от ПП-ДБ Ивайло Митковски, както и тогавашния кандидат за кмет на града от същата партия Николай Недков.

Портних обяви, че проектът е започнал след тристранно споразумение между Община Варна, областната управа и Българската академия на науките (БАН), на която са били платени 300 хиляди лева за предпроектно проучване и проект, с който да се кандидатства по програмата за рибарските пристанища, твърди още Иван Портних.

„Как са поискани терените – десетина терена, от държавата, с какви предназначения са – това е публична тайна с решения на Общинския съвет и на поне 10 други институции“, каза той.

Известният варненски адвокат и кандидат за депутат от ГЕРБ Бранимир Балачев, който е адвокат на бившия областен управител на Варна Стоян Пасев, обясни, че познава прокурора и дори е говорил с него.

„Наблюдаващият прокурор по това дело се казва Димитър Беличев, лично съм разговарял с него и той повърди, че не е давал разрешение да бъде публикувано каквото и да е било по досъдебното производство“, допълни Балачев, цитиран от БТА.

Димитър Беличев е заместник-ръководител на българския офис на Европейската прокуратура.

„Само ние сме представили над 100 документа, които опровергават твърдението, че там нищо не е имало и ние сме го измислили, за да се усвоят и присвоят някакви средства“, твърди адвокатът.

„Това е една огромна лъжа, каза Портних. Протестирам срещу публикуването на каквато и да е информация, за когото и да е, без да бъде чута неговата гледна точка. Включително и от прословутата Европрокуратура. Защото, ако ме бяха попитали, преди да се тиражират всички тези лъжи, аз щях да отговоря и да обясня за какво става въпрос“, каза Портних.

Делото на Европейската прокуратура

В петък Европейската прокуратура на Лаура Кьовеши обяви, че е повдигнала обвинение за измама с пари на ЕС срещу бившия кмет на Варна Иван Портних (ГЕРБ) и бивш областен управител заради проекта за строеж на рибарското пристанище „Карантината“ във Варна.

Това е първото голямо обвинение на Европейската прокуратура в България от началото на нейната работа преди три години.

Община Варна кандидатства по проект за „реконструкция“ на рибарското пристанище „Карантината“ в южния край на плажа в кв. Аспарухово. Проблемът е, че такова пристанище никога не е съществувало.

Европейската прокуратура го установи след повече от две години работа по делото, докато български журналисти писаха за този скандал преди няколко години. Сигналът до прокуратурата на Кьовеши е подаден от ОЛАФ.

„Бенефициерът е представил невярна информация и не е приложил всички документи, изисквани от националното законодателство, за да получи необходимите сертификати“, пише в съобщението на Европейската прокуратура.

За да излъже европейските институции, че в кв. „Аспархуво“ има рибарско пристанище, което да се реконструира, Община Варна сглобява няколко понтона като плаващи кейове с единствената цел да регистрира обекта като съществуващо пристанище, съобщава прокуратурата

Политическият старт на проекта за изграждане на рибарско пристанище във Варна очевидно е даден през 2018 година от тогавашния премиер Бойко Борисов при едно негово посещение в града. Това става ясно от видео, публикувано в Youtube от екипа на Бойко Борисов.

Тогавашният премиер обявява пред местните журналисти и варненския владика, че рибарското пристанище няма да засегне плажа в „Аспарухово“, а само някакви „камъняци“.

Пред журналистите Борисов показваше архитектурни планове на проект и даде да се разбере, че е добре запознат с мястото, където ще се строи пристанището, включително, че е бил там.

„Никакъв плаж няма, камъняци, трябва да се развие ето това нещо…“, каза Борисов пред журналистите и им показва проектите.

„Ако снимате сега, това е един змиярник“, казва Борисов и продължава да твърди, че това не е плаж. „Преброих там, имаше трима души“, обясни той, без да казва, че някъде по брега на кв. „Аспарухово“ е имало старо пристанище, което да се реконструира.

Парцелите са били вписани в кадастралния план на Варна като скали, пясък и сгради, а не като пристанище. С помощта на държавни служители от Изпълнителна агенция „Морска администрация“, характеристиките на парцелите са били променени за трайно ползване „за пристанище“ и това е заблудило Министерството на транспорта, което е издало удостоверение за експлоатация.

По-късно рибарското пристанище е регистрирано официално от Изпълнителна агенция „Морска администрация“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *