Най-малко 10 са вече загиналите при опустошителни пожари в Лос Анджелис, щата Калифорния. Над 180 000 души получиха нареждане за евакуация, предаде Асошиейтед прес. Противопожарната служба потвърди, че двама от десетте жертви са попаднали в зоната пожара „Палисейдс“.
Най-малко пет пожара бушуват едновременно около втория по големина град в САЩ, унищожавайки части от най-населения окръг в Америка и принуждавайки десетки хиляди жители да избягат от домовете си, докато пожарникарите продължават да се борят, за да овладеят пламъците.
Пожарите станаха причина небето да се оцвети в злокобен оранжев цвят, прекъснаха електрозахранването на няколкостотин хиляди души, предизвикаха паническо бягство на местните жители, в резултат на което пътищата се задръстиха с коли.
Двата най-големи горски пожара в района на Лос Анджелис са унищожили досега над 10 000 жилища, други сгради и съоръжения, съобщиха днес властите и призоваха хората да следват нарежданията за евакуация, след като вчера избухна нов пожар, който се разпространява бързо.
Пожарът „Кенет“ лумна вчера в долината Сан Фернандо, само на 3 км от училище, което в момента е преустроено в евакуационен център. „Очакваме този пожар да се разпространи бързо заради силните ветрове“, каза кметът на Лос Анджелис Карън Бас.
Нарежданията за евакуация бяха отправени в момент, когато представители на окръг Лос Анджелис обявиха, че пожарът „Итън“, избухнал във вторник вечерта край град Пасадена, е изпепелил повече от 5000 сгради, сред които къщи, жилищни блокове, предприятия, стопански постройки. Изгорели са и превозни средства. На запад, в квартал „Пасифик Палисейдс“, при най-големият от пожарите около Лос Анджелис са изгорели над 5300 постройки.
Всички големи пожари, пламнали тази седмица в района на Лос Анджелис, горят по 40-километрова ивица северно от центъра на града.
В Малибу, на местата, където е имало къщи на брега на океана, сега са останали само обгорели палми клони. Унищожени са поне пет църкви, синагога, седем училища, две библиотеки, магазини, барове, ресторанти и банки.
Правителството все още не е огласило данни за стойността на щетите. Според частна компания „АкюУедър“ (AccuWeather), която предоставя данни за времето, щетите и икономическите загуби за момента възлиза на 135 до 150 милиарда долара.
Вчера пожарникарите постигнаха значителни успехи за забавяне на разпространението на големите пожари и потушиха пожар в Холивуд Хилс с помощта на самолети, които разпръскваха вода.
Служителите на пожарната все още не знаят първоначалната причина за пожарите, но водят активно разследване. По-рано през седмицата ураганни ветрове разнесоха въглени, които допринесоха за разрастването на стихията по склоновете на Южна Калифорния.
В момента е невъзможно да се определи степента на разрушенията по друг начин освен като „пълно опустошение и загуба“, каза Барбара Бръдерлин, ръководител на Търговската камара на Малибу и Пасифик Палисейдс. Има места, на които всичко е унищожено, превърнато е в пепел, добави тя.
Най-малко 180 000 души са получили заповед за евакуация, а пожарите са обхванали около 117 квадратни километра – приблизително колкото площта на Сан Франциско.
„Палисейдс“ е пожарът, причинил най-много разруха в историята на Лос Анджелис. Всички училища в района на града ще бъдат затворени днес заради гъстия дим над града и праховите частици. Учебните занятия ще бъдат подновени едва когато условията се подобрят, казаха представители на местната власт.
Поне 20 души са арестувани за грабежи, а град Санта Моника обяви полицейски час заради безредиците, съобщиха официални лица. Снощи войски на Националната гвардия пристигнаха в Лос Анджелис.
Причините
Според последните данни сезонът на горските пожари в Калифорния започва по-рано и завършва по-късно поради повишаването на температурите и намаляването на валежите, свързани с изменението на климата.
Сухите ветрове са допринесли за по-високи от средните температури в Южна Калифорния, където от началото на май не е валяло повече от 2,5 милиметра дъжд.
Макар и пожарите да не са нещо ново за Калифорния, няколко фактора спомогнаха за раздухването на пламъците, което доведе до „едно от най-значителните огнища на пожари в историята“, каза пред „Гардиън“ Ариел Коен, метеоролог в американската метеорологична служба в Лос Анджелис, който говори за предстояща „катастрофа“. Коен предупреди: „Умолявам всички: ако получите заповед за евакуация, приемете я сериозно. Животът ви зависи от това“. Британският вестник отбелязва, че бедствието се дължи най-вече на ветровете край Санта Ана, сушата и горещата планета, допринесли за изострянето на пожарите в Калифорния.
Френският в. „Монд“ също се опитва да анализира причината за горските пожари в Лос Анджелис, като казва, че най-вече в основата са така наречените „ветрове Санта Ана“, известни още и като „дяволски ветрове“. Характерни за калифорнийските есен и зима, те духат от планините, набират скорост и достигат до крайбрежието, като носят топъл и сух въздух. Но тази седмица те достигнаха интензивност, невиждана от 2011 г., според метеоролозите. Те са със „сила на ураган“, каза кметицата на Лос Анджелис Карън Бас. В сряда, 8 януари, поривите на вятъра достигнаха 160 километра в час, посочва вестникът.
Защо пожарите се случват посред зима, пита в. „Монд“.
Изменението на климата удължава пожароопасния сезон, който сега започва по-рано и завършва по-късно, като същевременно разширява рисковите зони до по-големи географски ширини и височини. Броят на бедствията също се увеличава, като пожарите стават все по-чести, по-интензивни и по-продължителни, коментира вестникът.