Премиерът Росен Желязков свика в събота извънредно съвещание в Министерския съвет заради цените на хранителните стоки. Във фокуса на съвещанието ще бъде защитата на правата на българските потребители и възможни мерки за успокояване на пазара. На премиера ще бъде докладвана актуалната ситуация с цените на хранителните стоки, както и набелязаните действия от страна на институциите. Ще бъдат разгледани също допълнителни възможности за противодействие на нелоялни търговски практики, за оптимизиране на веригите на доставките и за нормативни промени.

Желязков: Без популизъм, ще накараме пазарът да работи

„Ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара“, каза премиерът Росен Желязков в началото на съвещанието.

Той посочи, че в обществото има силна чувствителност по темата за ръста на цените. „Ценовата динамика е нещо, което следва да се коментира и в контекста на инфлацията, но и в контекста на усещането на потребителите за ръст на цените на основните продукти в потребителската кошница. Като правителство няма да се увлечем от популизъм но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара“, каза Желязков.

Той допълни, че ще бъдат изяснявани всички елементи по агро-хранителната верига, всички елементи от производството до потреблението, които са ценообразуващи и могат да доведат до изкривяване на крайната цена за потребителя, от което страда всеки един българин.

Според него очевидно има проблем във веригата на доставките и това се дължи на практики, които следва да бъдат установени от антимонополния орган, НАП и митниците.

Нескончаемият брой посредници засяга както производители, така и потребители. Ще анализираме проблемите и възможните решения в системата на изпълнителна власт и предложения към законодателната власт, посочи още Росен Желязков.

Цените са функция на пазара. Няма да предприемаме административни мерки, които да изкривят пазара, но ще приемем мерки, които да подпомогнат честното ценообразуване с яснота какво се случва по цялата верига. В тази държава има закони и институции и те трябва да работят, посочи премиерът. Правоприлагането е наша задача и отговорност, допълни той.

На премиера ще бъде докладвана актуалната ситуация с цените на хранителните стоки, както и набелязаните действия от страна на институциите. Ще бъдат разгледани също допълнителни възможности за противодействие на нелоялни търговски практики, за оптимизиране на веригите на доставките и за нормативни промени.

На съвещанието присъстват министърът на финансите Теменужка Петкова, министърът на земеделието и храните Георги Тахов, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, както и ръководителите на Комисията за защита на потребителите, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и на Националната агенция за приходите.

Бойкотът на супермаркетите

Съвещанието идва два дни след организирания бойкот на супермаркетите. На 13 февруари се проведоха паралелни акции по бойкот и антибойкот на търговските вериги. Резултатът беше видимо по-малко хора в търговските вериги и същевременно повече промоции, като водещите вериги се „състезаваха“ с по-изгодни цени за литър олио.

Зад акцията по бойкота на супермаркетите активно се включиха борещата се за втори мандат на поста омбудсман Мая Манолова, съюзи на пенсионери, движение „Системата ни убива“, „БСП-Обединена левица“. А ДПС на Делян Пеевски дори внесе проектозакон за ограничаване на печалбите на хипермаркетите и сваляне на цените с решения на Министерския съвет.

Вчера стана ясно, че за 20 февруари се подготвя нов бойкот на супермаркетите в цялата страна. От Сдружението за модерна търговия заявиха, че бойкотът е срещу белия бизнес, който инвестира близо 1.3 млрд. евро в икономиката на страната. В своя позиция от сдружението коментираха, че за пореден път определени фактори в държавата се опитват да въвлекат търговските вериги на дребно в България в политическите си борби.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *