През септември 2019 г. BBC започна да разказва невероятната история на Ружа Игнатова, българката, издирвана от ФБР след като измами инвеститори с $4,5 милиарда (£3,54 милиарда) чрез фалшивата си криптовалута, преди да изчезне безследно. В нов епизод от разследването BBC Eye и Panorama проучват близките й връзки с боса на организираната престъпност Таки и твърденията, публикувани първо от BIRD, че тя е брутално убита. Дали криптокралицата се е насладила на откраднатите милиарди или е била убита от същите хора, които са били платени да я защитават? Журналистът от BIRD Димитър Стоянов се включи в разследването на BBC и работи на терен у нас.


Призракът Таки

Ричард Райнхардт, който e започнал разследването на OneCoin за американската Служба за вътрешни приходи заедно с ФБР, разказа на BBC за ключов герой, който разследващите никога преди не са разкривали публично. Става дума за Христофорос Никос Аманатидис – Таки.

„Беше ни казано, че предполагаем голям наркотрафикант отговаря за нейната физическа сигурност,“ сподели г-н Райнхардт в първото си интервю след пенсионирането си в края на 2023 г. „Името Таки се спомена повече от веднъж, не беше еднократно. Това беше повтаряща се тема.“ Това съвпадаше с информацията, която вече имахме – прокурорите на САЩ заявиха през 2019 г., че шефът на охраната на г-жа Игнатова е важна фигура в организираната престъпност в България, но не го назоваха по име.

„Имаме доказателства, че много значителен, ако не и най-важният наркотрафикант в България е бил тясно свързан с OneCoin – служил е като [личен охранител на Ружа Игнатова],“ каза помощник-прокурор. Това беше същият „шеф на охраната“, за когото друг адвокат на правителството на САЩ каза, че е „участвал в изчезването“ на г-жа Игнатова в съда ден по-рано.

Тази теория изглежда се подкрепя от изтекли документи на Европол, видени от BBC, които показват, че преди Ружа Игнатова да изчезне през 2017 г., българската полиция е установила връзки между нея и Таки. В документите на полицията пише, че Таки използва финансовата мрежа на OneCoin за изпиране на печалбите от наркотрафик.

В родната си България, Таки има почти митичен статус – като Ел Чапо или Пабло Ескобар. Той е широко подозиран за ръководител на българска организирана престъпна група за наркотрафик. Той и неговите съучастници са разследвани в България за въоръжен грабеж, наркотрафик и убийства, но Аманатидис никога не е бил успешно осъден за нищо.

„Когато говорим за Таки, той е глава на мафията в България. Той е изключително могъщ,“ казва бившият български заместник-министър Иван Христанов, който през 2022 г. разследва обвиненията, че Таки управлява престъпна мрежа с помощта на корумпирани служители – и вярва, че това е така.

„Таки е призрак. Никога няма да го видите. Само ще чувате за него. Той говори с вас чрез други хора. Ако не слушате, просто изчезвате от лицето на земята.“ „Единственият човек, който може да я защити [Игнатова] от всички тези разследвания, включително от чужди агенции – това беше Таки.“

BBC е потърсила коментар от българското правителство относно обвиненията за корумпирани служители. Отговор няма. Прокуратурата в столицата София заяви, че „не прикрива престъпления и лица, които вероятно са извършили престъпления“.

Сега се смята, че Таки живее в Дубай, където Ружа Игнатова е купила луксозен пентхаус и където нейните банкови сметки са получили десетки милиони долари от измамата с OneCoin. Въпреки че не е известно как Таки и Игнатова са се срещнали, или дали той е бил замесен в OneCoin от самото начало, множество източници казват, че те са имали близка лична връзка и че той е бил кръстник на дъщеря й.

Български източник, близък до Ружа Игнатова, каза на BBC, че тя може да е плащала на Таки до €100,000 на месец за защита. Изглежда, че има и други финансови връзки между г-жа Игнатова и Таки. Документите на Европол споменават сложна сделка за продажба на парцел земя на черноморското крайбрежие на България, която свързва една от компаниите на Ружа Игнатова с жената на Таки – Боряна Шехтова.

Тайните полицейски документи бяха предадени на BBC от Франк Шнайдер, бивш шпионин и съветник на г-жа Игнатова, който оттогава е изчезнал. Той ни каза, че неговият стар шеф е работил с „мошеници“ и „гангстери“.

При интервюто на Шнайдер в дома му във Франция, той е под домашен арест, очаквайки екстрадиция в САЩ във връзка със схемата OneCoin. Той обаче не беше готов да разкрие имена.

„Няма да ви кажа кой, защото имам семейство… Това е много сериозна организирана престъпност.“

Къро: “Недей да я мислиш, нея вече я няма”

През 2022 г. българският разследващ журналист Димитър Стоянов и неговите колеги от разследващата новинарска платформа bird.bg получиха полицейски доклад, който бе намерен в дома на убит български полицай. В документа полицейски информатор описва как е подслушал шуреят на Таки /Георги Василев/, който в пияно състояние казвал, че Ружа Игнатова е била убита по заповед на Таки в края на 2018 г., а тялото ѝ е било разчленено и изхвърлено от яхта в Йонийско море.

Димитър Стоянов казва пред BBC, че това твърдение е „много, много възможно“. Автентичността на полицейския документ беше потвърдена от български официални лица, а множество криминални сътрудници на Таки вярват, че теорията за убийството е вярна, казва Стоянов.

Разсъжденията на сътрудниците са, че издирваната Ружа Игнатова е станала риск за Таки, който е искал да елиминира връзките си с измамата OneCoin. Сред тях е и Красимир Каменов, известен като Къро, издирван от Интерпол по обвинения в убийство. Димитър Стоянов казва, че Къро му е разказал, че е чул Таки да обсъжда общия им криминален бизнес пред Ружа Игнатова, и когато Къро го е попитал дали трябва да прави това, Таки е отговорил: „Недей да я мислиш, нея вече я няма“

Къро също твърди, че е говорил с ЦРУ за Таки, включително за обвинението, че Таки е наредил убийството на г-жа Игнатова.

Източници, близки до Къро, потвърдиха на BBC, че тази среща се е състояла в края на 2022 г.

През май 2023 г. Къро беше убит в дома си в Кейптаун, заедно със съпругата си и двама други, които работеха за него. Южноафриканската полиция все още търси убийците.

Чадър за Таки от властите

Само преди няколко дни, след като получи запитване за коментар от BBC, българската прокуратура излезе със становище, че няма българска следа в убийството на Къро. В полицейския документ с твърденията за убийството на Ружа от Таки обаче пише, че Аманатидис плаща за чадър опънат от българската прокуратура и МВР, като поименно е посочен шефът на отдел “Убийства” в ГДНП Михаил Наумов.

Специалните отношения на властта с Таки станаха причина и за истеричната реакция на прокуратурата след публикацията на справката за предполагаемото убийство на Ружа. В нарочна пресконференция с участието на бившия главен прокурор Иван Гешев и сегашния и.ф. Борислав Сарафов журналистите от BIRD бяха посочени като заговорници, планиращи “преврат” срещу висши полицаи и магистрати и лично срещу Иван Гешев.

Впоследствие обаче Гешев заяви пред гл. редактор на BIRD Атанас Чобанов в кулоарите на Европейския парламент в Страсбург, че е бил подведен от “Сарафов, Еврото, този кръг…”.

Както показа разследване на BIRD, името на Таки фигурира в присъдата срещу бандата на Чуковете като създател и организатор на организирана престъпна група, но самият той не е обвинен, което е правен абсурд. За изваждането му от ОПГ “Чуковете” решаваща роля е имал бившият главен прокурор Сотир Цацаров, твърдят източници на BIRD в прокуратурата.

Бившият български заместник-министър Иван Христанов вярва, че убийството на Къро е свързано с Таки. „Някои хора трябваше да бъдат отстранени, защото знаеха твърде много за Таки. Това беше вид публична екзекуция, която изглеждаше повече като послание: Бъдете внимателни с кого се занимавате,“ каза той.

Христанов поведе битка за отвоюване на граничния пункт Капитан Андреево превзет от мутренски бизнес, свързан с Таки. Разследвания на BIRD показаха и бизнес връзките на Таки с активисти на ГЕРБ и ИТН.

За мащаба на връзките и зависимостите във властта от престъпния бос говори и фактът, че зам.-председателят на парламента Росица Кирова е свързана чрез брат си и имотни сделки с престъпния бос.

Откакто публикува обвиненията за убийството на Ружа Игнатова, журналистите от BIRD започнаха да получават смъртни заплахи. Наложи се Димитър Стоянов временно да напусне България за четвърти път в кариерата си.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *