Прокуратурата се опитва да прекрати разследването срещу строителя на „тънките магистрали“ Велико Желев, както стана известен покрай бившия регионален министър арх. Иван Шишков.
Задачата засега се оказва трудна за изпълнение, след като втори съдебен състав отказа на Софийската градска прокуратура да прекрати делото срещу този „велик и жилав“ строител, както го нарече бившият вътрешен министър и настоящ депутат от ПП-ДБ Бойко Рашков, съобщи изданието за разследваща журналистика bird.bg на страницата си във „Фейсбук“.
Преди близо 2 години строителният бос Велико Желев беше задържан по обвинения, че е направил опит да принуди чрез сила директора в една от фирмите му – Б. А., да поеме имуществено задължение чрез подписване на записи на заповеди и разходни ордери на обща сума от 68 000 лв. Първоначално Велико Желев беше задържан за 24 часа, но след това бе освободен срещу гаранция от 20 000 лв.
Интересна подробност е, че претърсването на офисите на строителните фирми и на дома на Велико Желев в София и Варна стана в деня, в който тогавашният регионален министър Иван Шишков обяви, че липсва една трета от асфалта на Северната скоростна тангента. Магистралният участък в София беше построен с европейски средства от обединение от фирми, водено от „Хидрострой“ на Желев. Иван Шишков каза тогава, че с казуса ще се занимава европейската прокуратура, защото са харчени пари от фондове.
По тази причина се предполагаше, че цялата акция на българската прокуратура е камуфлажна и опит за оневиняване на Велико Желев с прибирането на уличаващи документи с цел те да не попаднат в ръцете на прокурорите на Лаура Кьовеши. Въпреки че преди две години, българските прокурори обещаваха „своевременно“ да информират обществеността за хода на разследването, това така и не се случи.
Вместо това в края на 2023 г. първо Софийският градски съд, а сега и Софийският апелативен съд (4.02.2025 г.), отменят искането на прокуратурата за прекратяване на делото. Определението на Апелативния съд е окончателно и не подлежи на обжалване.
Съдът намира, че по досъдебното производство не са изчерпани възможностите за събиране на доказателства – не са разпитани свидетели, не са направени очни ставки и не е направен прецизен финансов анализ на документите. Според съдебните състави обвинението необосновано приема, че трябва да отхвърли без допълнителна проверка показанията на пострадалия Б.А. Без мотиви прокуратурата отхвърля и показанията на двама свидетели, които подкрепят твърденията на пострадалия.
Вместо това, без да се основава на никакви доказателства, прокурорът прави предположение, че Б.А. е получил травмите си, след като е напуснал офиса.
Съдът посочва какво трябва да свърши прокуратурата, за да се приеме, че е разследвала случая обективно и всестранно. Определението на СГС е на 29-ти състав по НЧД № 5918/2024 г. На въззивна инстанция делото е докладвано от съдия Атанас Ст. Атанасов, а председател на съдебния състав е Камен Иванов.
Велико Желев беше за кратко шеф на Агенция „Пътна инфраструктура“ по времето на правителството на Симеон Сакскобургготски. След това стана съветник на тогавашния регионален министър Асен Гагаузов, който в момента е съветник на настоящия регионален министър Иван Иванов от БСП. Велико Желев е собственик на редица строителни фирми, най-голямата от които е „Хидрострой“, която през последните години строи първия участък на магистрала „Тракия“ след пътен възел „Боаза“ по инхаус договора с „Автомагистрали“ от 2019 г.
Версията на защитата на Велико Желев по случая с боя на Б.А. е, че служителят е бил дисциплинарно уволнен от длъжност директор „Строителство“ на компанията „ВДХ“ („Водстрой 98“), защото се е облагодетелствал чрез нарушения за сметка на работодателя си. Срещу него e бил подаден и сигнал в прокуратурата, по който няма информация какво се е случило.