Санкционираният по глобалния закон „Магнитски“ Делян Пеевски остава съпредседател на партия ДПС, въпреки решението на Централното оперативно бюро (ЦОБ) на партията от август за изключването му.
Решението е на Софийския градски съд (СГС) и подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд (ВКС).
Това е поредна част от вътрешнопартийната война в ДПС между Делян Пеевски и Ахмед Доган, започнала през лятото на тази година. През септември останалият верен на Ахмед Доган съпредседател на ДПС Джевдет Чакъров поиска на базата на решението на ЦОБ Пеевски да бъде заличен от СГС като представляващ ДПС в регистъра на политическите партии. Оттогава заседанията по делото бяха отлагани няколко пъти заради настояването на изгонените през август заедно с Пеевски зам.-председатели Халил Летифов, Станислав Анастасов, Искра Михайлова и Йордан Цонев, както и членовете на ЦОБ Хамид Хамид и Радослав Ревански да са страна по делото.
В края на ноември ВКС окончателно потвърди, че изключените с Пеевски няма да са страна по делото. Така то тръгна по същество и днес дойде решението. В него се казва, че след като Пеевски е председател на ДПС и член на ЦОБ, то той може да бъде изключен от партията чрез заседание на Националната конференция, която избира членовете на Централния съвет (ЦС). „ЦС е висшестоящ орган на ЦОБ и лицето е член на двете. В съответствие с приетото по-горе настоящата инстанция намира, че ЦОБ не е компетентен да вземе решение за изключването на лицето като член на ПП, както и за прекратяване на правомощията му член на ЦОБ“, пишат съдиите.
Те посочват, че решението за освобождението на Пеевски от този пост е взето от ЦОБ, „който не разполага с такива правомощия, т.е. при липса на компетентност“. „В този случай, при съответно прилагане на тълкуването дадено в ТР№ 1/2002 г., следва да се направи извод, че решенията са нищожни, тъй като са взети при липса на компетентност“, се казва в решението на съда.
Съдиите смятат още, че: „Не се установи и заседанието да е проведено при наличието на предвидения в чл.11 ал.2 от Устава кворум от 2/3 от списъчния състав на органа. ЦОБ се състои от 24 члена и следователно за кворум са необходими 16 от тях. Съгласно списъка обаче са участвали само 13“.
Какви бяха тезите на двата лагера
Още след като доганистите обявиха, че Пеевски е изключен от ЦОБ, Пеевски изглеждаше спокоен. Тезата му беше, че решението за изгонването му е нелегитимно и противоуставно, а хората около него казваха, че заседанието не е имало нужния кворум.
Позицията на доганистите пък беше, че въпросът с кворума е второстепенен и се позовават на друг член от устава на партията, който според тях дава правомощия на Доган „над колективния орган“, а почетният председател е взел решение да изключи Пеевски и поддръжниците му.
Става дума за чл.9а, който гласи:
„Член 9а
(1) Основателят и първи председател на ДПС е Почетен председател на Движение за права и свободи.
(2) Почетният председател на ДПС олицетворява и изразява непреходните ценности и стратегическите цели на партията.
(3) Почетният председател на ДПС може да свиква заседания на Централния съвет, на Централното оперативно бюро и на Централната контролна комисия.“
Хората на Доган поставяха под сериозно съмнение и това дали Пеевски въобще някога е бил член на партията. В началото на септември евродепутатът Имхан Кючюк каза, че „отношението на Делян Пеевски към ДПС като член на партията е продукт на една фалшификация“.
Войната на ДПС срещу ДПС
Пеевски обяви през ноември миналата година, че се кандидатира за председател на ДПС, след като Мустафа Карадайъ предсрочно освободи поста. В същия ден Доган го похвали и го нарече „феномен“. Тогава Пеевски твърдеше, че „ДПС ще има един председател“. През януари тази година обаче Доган отказа да даде партията изцяло на Пеевски и предложи съпредседател да стане Джевдет Чакъров. Двамата бяха избрани на 24 февруари, а само няколко месеца по-късно започна разцеплението на партията.
Разривът в ДПС стана публичен около гласуването на провалилия се проектокабинет на ГЕРБ с премиер Росен Желязков в началото на юли. Тогава движението се разцепи – част от депутатите гласуваха „за“, а други бяха „против“. Преди гласуването Рамадан Аталай обяви, че Доган е препоръчал на парламентарната група на ДПС да не подкрепя кабинета на ГЕРБ.
През юли Доган призова Пеевски да подаде оставка като обоснова искането си с това, че в партията вече се прилагат мутренски подходи и е налице опит за партиен преврат. Санкционираният по глобалния закон „Магнитски“ обаче отказа.
След това Доган свика заседание на Централното оперативно бюро (ЦОБ) на ДПС в края на август и изключи Пеевски и хората му от партията. През ноември пък санкционираният по „Магнитски“ събра лагера си, обяви, че изключва Доган и подкрепящите го и се самопровъзгласи за единствен лидер на ДПС.
В началото на декември и Пеевски поиска Чакъров да бъде заличен като представляващ партия ДПС. Решение по това искане все още няма.
Така засега според Регистъра на политическите партии представляващи партията продължават да са и Чакъров, и Пеевски.