Главният прокурор Борислав Сарафов е изпратил критично становище за промените в Закона за съдебната власт до правосъдния министър Мария Павлова. Допреди десетина дни тя бе заместник-главен прокурор, но след това беше номинирана за министър в служебния кабинет на Димитър Главчев.
В становището си Сарафов настоява за редакция на част от текстовете с твърдението, че има недостатъци, които се дължат на „несъвършена правна техника при изработването на законопроекта„. Към момента от правосъдното министерство не са казвали, че върху текстовете ще се работи още. Павлова обаче има правомощията да оттегли проекта.
Въпросните промени в ЗСВ бяха разработени от екипа на бившия правосъден министър Атанас Славов. Тяхната идея е да разпишат на законово ниво промените, приети в конституцията от мнозинството ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. С тях бяха ограничени правомощията на главния прокурор, Висшият съдебен съвет бе разделен на прокурорски и съдебен и бе създадена фигурата на специалния прокурор, който има правомощия да разследва главния.
И макар че промените в Конституцията бяха приети, реформата все още е под въпрос. Първо, президентът Румен Радев атакува новите текстове пред Конституционния съд. Произнасяне по неговите възражения все още няма. Второ, парламентът не прие промените в ЗСВ, т.е. реформата, доколкото я има, остана на конституционно ниво.
След смяната на властта се появи устрем от прокурорски и съдийски организации промените в закона да бъдат спрени. От няколко дни редовно се пускат критични становища по новите текстове.
Сарафов е изцяло съгласен с позицията на президента Радев, изразена в жалбата му до КС, че приетите от Обикновеното народно събрание промени всъщност засягат в голяма степен държавното устройство и затова трябва да се свика Велико. Главният прокурор например посочва, че според промените в ЗСВ трябва да се закрият сегашните върховна касационна и административна прокуратури и да се обединят в обща структура под името върховна прокуратура.
„Без да се отрича, че е напълно допустимо от Конституцията структурата на прокуратурата да бъде усъвършенствана със закон чрез изграждането на по-целесъобразна и ефективна организация, не може да не се изтъкне, че това може да бъде осъществено единствено в очертаната от Велико народно събрание рамка на Основния закон, тъй като тази структура е елемент от формата на държавното управление„, пише в становището на Сарафов.
Той не харесва фигурата на специалния прокурор, който трябва да разследва главния и неговите заместници. И в момента има назначен на този пост – съдия Даниела Талева, която проверява няколко сигнала срещу самия Сарафов. Главният прокурор посочва, че „временното назначаване за обвинител на съдия смесва по недопустим начин функциите на съда и прокуратурата„.
„Не може да се приеме, че с въвеждането на тази фигура се прецизират отделни функции на прокуратурата, нито се поставят акценти или се уточняват правомощия и наименования на органи на съдебната власт, тъй като с нея се изменят дълбоко същностни характеристики на държавното обвинение, което е в компетенциите на Велико народно събрание„, посочва главният прокурор.
Според Сарафов текстовете на ЗСВ са изготвени за кратко време и са резултат от „очевиден стремеж да се представи публично и отчете като изпълнена задача все още незавършен законопроект„. Той твърди още, че в проекта са заложени текстове, които противоречат на конституцията.