Те обезсмислят US-самолетоносачите, признават в САЩ
Русия „открадна“ хиперзвуковите ракети. Това обяви изненадващо президентът на САЩ Доналд Тръмп. По време на президентството на Барак Обама „много лош човек“ предаде чертежите на Москва, поради което все още нямаме такива оръжия, каза милиардерът пред FoxNews, цитиран от руски Телеграм канали.
Тръмп отбеляза, че вече е дал заповед за създаване на турбохиперзвукови оръжия, но Русия вече имала такова.
Украинският военен анализатор Юрий Подоляка припомня, че наскоро Владимир Путин бе предложил „оръжеен дуел“ в Киев, като идеята бе украинското командване да си избере цел, която да защитава, за да се види колко надеждно е американското ПВО. Естествено Володимир Зеленски отговори, че руският президент е луд.
Тези дни обаче главнокомандващият на Въоръжените сили на Украйна ген. Александър Сирски призна, че страната му не разполага със средство, с което може да се защити от ракетите „Орешник“.
Днес пък „The National Interest“ пише, цитиран от „Труд“, че руската ракета „Орешник“ обезсмисля американските самолетоносачи.
Когато руската ракета „Орешник“ достави многобройния си полезен товар в украинския завод “Пивденмаш“ в Днепър, ангелите-хранители на самолетоносачите по света заплакаха. Макар че някои защитници на използването на самолетоносачи несъмнено ще твърдят, че все още не е ясно дали напредналите ракетни технологии са ги направили излишни от военна гледна точка, това става все по-трудно за поддържане.
Заводът на ПА „Пивденмаш“ е с площ около 1834 акра (744 хектара) или 2,87 квадратни мили и макар да не знаем каква част от тази площ е била поразена от множеството бойни глави на „Орешник“, видеоматериалите сочат, че тя е била доста разпръсната. „Орешник“, заредена с MIRV (Multiple Independent Re-entry Vehicle), съдържаща конвенционални боеприпаси, е хиперзвуковата ракета, еквивалентна на пушка, пише за The National Interest Филип Пилкингтън, пише „Труд“.
Като се има предвид, че „Орешник“ изглежда е в състояние да постигне висока степен на точност – в края на краищата тя порази завода „Пивденмаш“ – този „ефект на насищане“ от хиперзвукова балистична ракета, заредена с конвенционални бойни глави, със сигурност означава, че тези оръжия могат да бъдат изстреляни в общия район на самолетоносач и да постигнат попадение. Максималната скорост на самолетоносач от клас „Нимиц“ е приблизително тридесет възела (34,5 мили в час), докато максималната скорост на ракета „Орешник“ е между 10 и 11 маха (7610-81450 мили в час). Идеята, че самолетоносач може да изпревари такава ракета, е смешна – и тъй като ефектът на насищане на многобройните бойни глави означава, че не е необходимо тя да бъде идеално точна, е много трудно да се докаже, че самолетоносачът би бил боеспособен след такава среща. Не е необходимо ракетата да потопи самолетоносача, а само да го повреди дотолкова, че да го направи оперативно безполезен, след което той ще бъде принуден да се върне в базата.
Освен това съществува проблемът с относителната цена. Не знаем колко струва построяването на „Орешник“, но анализаторите с основание я сравняват с руската МБР „Ярс“, която през 2011 г. струваше около 30 млн. долара (около 40,3 млн. долара през 2023 г.). Оценките за построяването на самолетоносач клас „Нимиц“ варират от 6,2 млрд. до 11,2 млрд. долара в долари за 2023 г. Това означава, че за всеки самолетоносач, който САЩ построяват, руснаците могат да построят между 154 и 278 ракети „Орешник“. Погледнато от гледна точка на относителните разходи, дори ако руснаците трябва да изстрелят 50 ракети „Орешник“, за да поразят един самолетоносач, разходите ще си заслужават. В действителност, както вече обсъдихме, една от тях вероятно би била достатъчна.