Недоволни жители на ловешки села затвориха за 1 час пътя София – Варна в знак на протест, че пети ден са без ток
Кметове, държава и еколози са виновни за липсата на ток в редица населени места у нас дни наред от Коледа насам. Това стана ясно от коментарите на собственика на „Електрохолд“ Асен Христов пред Нова тв. Компанията осигурява електрозахранването в Западна България.
„Направено е всичко възможно и продължава да се прави“, каза пред Нова тв Христов и обяви, че все още са без ток само отделни абонати – „под 10 случая“ – в някои населени места в Ловешко и Самоковско. В същото време 97 служители работели на терен денонощно по отстраняване на авариите с пречупени далекопроводи и стълбове и скъсани жици от паднали дървета заради мокрия сняг в труднодостъпни места. На недоволни жители от самоковски села, които протестираха пред камерите на Нова тв заедно с кмета на Ковачевци, шефът на „Елекрохолд“ отвърна, че първо кметът трябва да си оправи пътищата, за да може аварийните коли да минават.
Христов разкритикува кметовете също така, че когато лятно време „Електрохолд“ настоява за разширение на сервитутната зона, през която минават далекопроводите и жиците, те не дават разрешение, защото се страхували какво ще кажат „зелените“. В момента отстоянието на дърветата от стълбовете е 4 метра, което правило просеките много тесни, затова се налагало да бъдат разширени, но кметовете не давали да се сече. „Тези кметове трябва да избират: зелените или тока“, каза Христов.
Шефът на „Електрохолд“ обяви, че компанията не може да прави големи инвестиции в подобряване на електропреносната мрежа, защото КЕВР няма да им ги признае, за да не скочи цената на тока за бита. И призна също, че компанията ще предпочете да инвестира в мрежите на големите градове, а не в населени места с по 200-300 абонати. По думите му проблемът за лошата инфраструктура е в изкуствено задържаните ниски цени на тока за домакинствата. „Реалната цена на тока за бита в момента е с 20-30% по-висока, от тази на регулирания пазар“, твърди Асен Христов.
ПРОТЕСТ
Днес жители на ловешки села затвориха за 1 час пътя София – Варна при пътен възел „Абланица“ от 10 до 11 часа в знак на протест, че пети ден са без ток. По думите на кмета на село Радювене Игнат Игнев около 10 къщи в селото все още са без ток. Тежко е положението и в Соколово, Дъбрава и Тепава, където от 25 декември няма електроподаване. „Провалиха си планирани празници. Дойдоха им гости, деца, внуци, които се наложи да се приберат по градовете. На хората им се развалиха хранителните продукти, разтопиха им се фризерите“, обясни той пред БНР. Много от населените места на територията на общината са на помпени станции и липсата на ток доведе до сериозна криза с водата, посочи кметът. И отбеляза също, че имат много лоша комуникация с електроразпределителното дружество: „Телефоните им не отговорят. Нямаме преки линии. А информацията по сайтовете е лъжлива“.
В тежко положение с постоянно спиране и пускане на тока от Коледа насам са и населени места в Самоковско, където обявиха на шега, че ще правят молебен за постоянен ток. Хората се оплакаха, че възстановеното електричество идва с напрежение от 90 волта и изгаря електрически уреди. „Водим се, че имаме ток, но не можем да го ползваме“, казаха недоволни жители на Ярлово.
Комисията за защита на потребителите разпространи информация, от която става ясно, че не може да се намеси в случая с предявяване на искове за компенсации на засегнатите домакинства. Това трябва да направят самите пострадали, които трябва подадат искове пред електроразпределителното дружество или пред КЕВР. При необходимост, те могат да се обърнат и към потребителските организации за съдействие при предявяване на колективни искове за обезщетение.
Кметът на Ловеч Страцимир Петров обяви, че ще бъде подаден колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще бъде поискана компенсация от държавата.
Днес на извънредно заседание на Министерски съвет се очаква одобри 2 млн. лв. за компенсация на близо 20 000 домакинства, останали без ток. Компенсацията е в размер равен на обезщетенията, които се дължат от ЕРП-тата при прекъснато електроподаване – 30 лв. за липса на ток повече от 24 часа, плюс 20 лв. допълнително за всеки следващи 12 часа.
БЕЗ РЕФОРМИ
Инвестициите в мрежови услуги не означават, че непременно цената на тока трябва да скочи, коментира пред Нова тв Валентин Колев, председател на Българската браншова камара на енергетиците. Той посочи, че проблемът с прекъсването на електрозахранването всяка зима заради обилен снеговалеж може да бъде решен с окабеляване под земята или с увеличаване на механичната устойчивост на далекопроводите и стълбовете.
Големият проблем е лошото управление на регулирания пазар на електричество, смята енергийният експерт Мартин Владимиров. Според него либерализацията на този пазар ще реши много свързани проблеми. Един от тях е изкуственото поддържане на ниски цени на мрежовите услуги, което е причина за остарялата електропреносна мрежа у нас. „Тепърва и в София ще има големи проблеми с електрозахранването, например в новите квартали“, каза експертът.
Той обърна внимание и на регулатора КЕВР, който трябва да бъде по взискателен и да следи не само на хартия дали електроразпределителните дружества извършват заложените в плановете им инвестиции. „Досега не сме видели някой от мрежовите оператори да бъде глобен от КЕВР“, каза Владимиров. Според него регулаторите изкуствено се държат с недостатъчен щат и възможност за контрол.
Голям проблем е, че няма и публични инвестиции в електропреносната мрежа, въпреки предвидените средства от европейски фондове като например Модернизационния фонд, коментира експертът.
Припомняме, че с две години закъснение, едва преди седмица правителството сключи договори с електроразпределителните дружества и държавната ЕСО за над 300 млн. лв. от този фонд за модернизация на мрежата и умни електромери.