Състоянието на електропреносната мрежа на страната става все по-лошо с всяка изминала година и напредък по този въпрос няма, заяви в сутрешния блок на „Нова нюз“ Донка Михайлова, кмет на град Троян, по повод проблема с липсата на ток в много населени места от общината. Тя обясни, че е поставяла въпроса многократно на най-високо държавно ниво в качеството си на зам.-председател на Националното сдружение на общините (НСОРБ), но няма решение.

„Доколкото е приложим черният хумор към една такава тежка ситуация, да, това е рекорд. Този път наистина се постигна рекорд, защото без ток останаха всички 21 села в община Троян и този факт е показателен за състоянието на електропреносната мрежа, която с всяка следваща година все по-малко може да издържи на натиска дори и на такъв сняг, който не може да бъде определен като бедствие“, заяви Михайлова.

„Това е един въпрос, който съм поставяла многократно на най-високо държавно ниво като зам-председател на НСОРБ, по който обаче напредък няма. Моето мнение като неспециалист е, че електропреносната мрежа на страната с всяка следваща година става във все по-лошо състояние и ако продължим по този начин, не знам докъде ще стигнем“, предупреди кметицата.

По нейни данни сутринта на Стефановден в 6 села от общината все още няма ток. „Трети ден жителите на са на тъмно и на студено. До снощи всичките 21 села на територията на общината бяха без електричество“, каза още Михайлова.

По думите ѝ в град Троян не е имало проблем с електрозахранването, с изключение на южната част, където се намира и най-голямата фирма за производство на хляб. „Снощи (на 26 декември вечерта, б. р.) беше възстановено електричеството в южната част на града, но проблемите действително са изключително сериозни, защото вчера с кметовете на по-голямата част от тези 21 села нямахме мобилна връзка, тъй като нямаше осигурена мобилна телефонна услуга, а в част от селата спря и водата. И положението беше близко до бедственото“, обобщи Михайлова.

В някое от засегнатите села се оказа бившият финансов министър Симеон Дянков, който публикува пост във Фейсбук по въпроса.

„Вече трети ден в Троянско няма ток. Къде е „Еврохолд“ и неговите собственици? Вероятно почиват на Малдивите“, написа Дянков.

От енергото отговориха още на 26 декември, че по отстраняването на проблемите работят 150 аварийни екипа. Част от тях са съвместни с Електроенергийния системен администратор (ЕСО), защото той стопанисва мрежата високо напрежение.

Преди около месец възникна скандал със заплащането на електромонтажниците именно в аварийните екипи на „Електрохолд“, част от които заплашиха с напускане заради ниските заплати на фона на тежката работа. Тогава обаче в интервю по бТВ Асен Христов, който е сред собствениците на дружеството, каза, че е готов веднага да предложи 2000 лв. брутна заплата на всеки, който иска да работи тази работа. Към днешна дата на сайта на „Електрохолд“ има доста обяви за електромонтажници в различни райони на Западна България.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *