Стотици граждани се събраха на протест в центъра на София, за да изразят недоволството си срещу издигането на Борислав Сарафов като единствен кандидат за главен прокурор. Демонстрацията, организирана от инициативата „Правосъдие за всеки“, протече под наслов „#Кой прегрупира главните прокурори?“ и бе придружена от гражданска подписка с искане за прекратяване на процедурата.
Причина за недоволството е фактът, че на последното заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) на 10 октомври бе започната процедура по избора на главен прокурор – макар мандатът на този ВСС да е изтекъл. Сарафов в момента изпълнява функциите на главен прокурор, след като мандатът на предшественика му Иван Гешев бе прекратен предсрочно. Според графика на ВСС, гласуването за избор на нов обвинител номер едно трябва да се състои на 16 януари.
Протестиращите обаче настояват, че процедурата трябва да бъде спряна, докато не бъдат направени промени в Закона за съдебната власт и не бъде избран нов състав на ВСС. „Тази процедура трябва да бъде започната едва когато бъде променен Законът за съдебната власт, по нов начин бъде избран Висш съдебен съвет и тогава на трето място чак трябва да дойде изборът на главен прокурор. Не виждаме защо се бърза“, заяви адвокат Петромир Кънчев, представител на „Правосъдие за всеки“.
Други протестиращи също изразиха възмущение от това, че в процедурата има само един кандидат. „В една демократична държава не може да има един избор за толкова важен пост“, категоричен бе един от демонстрантите. Те подчертаха, че липсата на конкуренция при избора на главен прокурор е тревожен сигнал за състоянието на съдебната система в България.
Адвокат Емил Георгиев, друг представител на „Правосъдие за всеки“, също критикува номинацията на Сарафов. Той изтъкна, че изборът му не само повтаря модела от преди пет години, когато Иван Гешев бе избран без реална алтернатива, но и че Сарафов не е разсеял сериозните съмнения за връзки със сенчести фигури в съдебната система.
„За съжаление, се повтарят някои събития от преди 5 години, когато беше изборът на Иван Гешев за главен прокурор. Сега отново имаме кандидатура, която макар и да не е съвсем същата, е поне толкова спорна, най-вече заради личните качества на кандидата и неговата непригодност да заеме този пост“, каза Георгиев.
Той допълни, че Сарафов е свързван с Пепи Еврото, който е наричан „Кръстника на сенчестото семейство“ в съдебната система, и не е успял да разсее съмненията за обвързаности със задкулисието. „Тези връзки само се потвърждават“, подчерта адвокатът.
На фона на протестите и критиките, от инициативата „Правосъдие за всеки“ обявиха, че ще продължат да настояват за прозрачен и демократичен избор на главен прокурор, като напомниха, че този пост е ключов за съдебната система в България и за функционирането на правовата държава.
Протестът доведе и до временно ограничаване на движението по бул. „Цар Освободител“ между Българската народна банка, парламента, президенството и Министерския съвет, а в района бе засилено полицейското присъствие. Организаторите на демонстрацията също така събираха подписи за гражданска петиция срещу издигането на Сарафов.