Укриват ли се разпечатки с трафични данни, които би следвало да са унищожени, за да бъдат притискани лица от криминалния контингент в Добрич или пък техни контакти? На такава хипотеза ни навежда анонимен сигнал до редакцията, съдържащ няколко справки с трафични данни и официална кореспонденция между ОД на МВР Добрич и служителите по сигурността на мобилни оператори.

Самият факт, че тези документи и потенциални веществени доказателствени средства /ВДС/ не са в томовете на някое дело или пък не са унищожени, а достигнаха до екипа ни, е крайно смущаващо свидетелство за закононарушения извършени от служител или служители на МВР. Подобни материали биха могли да служат за манипулация или изнудване и да са част от нечия компроматна банка.

Писмо до ОД на МВР Добрич с приложен CD-R диск

Не са унищожени, а са при журналистите

Реакцията на МВР по текущия казус ще е показателна за обществото. BIRD.BG получи няколко пликове с данните, която мобилните оператори съхраняват. Те са за проведените разговори и изпратени съобщения от определен номер или номера. В разпечатките има още и информация за продължителността на разговорите.

Въпросните трафични данни са били поискани от служите на ОД на МВР Добрич, съобразно разпоредбите на Закона за електронните съобщения (ЗЕС). Трафичните данни се получават с разрешение от районен или окръжен съдия и по закон искането за такива трябва да е мотивирано. Впоследствие ако трафичните данни придобият качество на веществени доказателствени средства, те би следвало да са приложени по конкретно досъдебно производство или пък да са в кориците на оперативно дело. Ако пък делото е прекратено е следвало тези разпечатки да бъдат унищожени.

Всичко това е описано в чл. 251ж. от Закона за електронните съобщения. Според нормативния акт, справката (от трафични данни) която не се използва при образуване на досъдебно производство, независимо дали представлява класифицирана информация, се унищожава в тримесечен срок от датата на получаването и от тричленна комисия в състав, определен от съответния ръководител на органите, за което се изготвя протокол. Последният се изпраща незабавно на председателя на съответния съд, дал разрешението, и се вписва в регистъра.

Добре е разписано в закона, но в крайна сметка информацията не е унищожена и стигна до нашата редакция.

По същество казуса от ОД на МВР Добрич е показателен за начина, по който функционира системата на МВР в момента. Във връзка с оперативно дело или досъдебно производство, Николай Янков от сектор „Криминална полиция“ на ОД на МВР Добрич иска трафичните данни от телефоните на Таня Йорданова (Чанева) Георгиева. Искането на Янков е от 24 октомври 2022 г.

От справката е видно, че дамата има на свое име поне две СИМ карти. Между тези карти регулярно се провеждат разговори от която следва логичния извод, че поне едната от тях се използва или се е ползвала от трето лице.

От търговския регистър научаваме, че въпросната Таня не е собственик на крупен бизнес. Родена през 1969 г. дама е „Едноличен търговец“ ХАВАЙ-91-ТАНЯ ЙОРДАНОВА. Регистрацията й е действаща, с адрес в село Оброчище – в близост до Албена. От Facebook научаваме, че Таня Йорданова Георгиева вече живее в Германия, а от снимките ѝ може да бъде направен извод, че живее на семейни начала с Георги Великов.

Интересът на BIRD предизвика арест

Георги Великов – Жоро Измамника

Това лице е меко казано „добре познато“ на МВР. В Добрич Великов е известен още като „Жоро Измамника“ или „Очилатия“. Преди няколко дни той е задържан след акция по линия на наркоразпространението. Великов е сочен за близък до Николай Тошев – Чирпанския. При претърсването и изземването в дома му е изпратен кинолог (кучкар) от ОД на МВР Добрич със служебното куче Джино. Служебното четириногото успява да открие на адреса на Великов „тайник“ в прахосмукачката, със съдържание на бяло вещество с тегло 62 грама, реагиращо на амфетамин. 58-годишният мъж е задържан за срок от 24 часа.

Интересен факт е, че тази акция срещу Великов се случва след като BIRD анализира трафичните данни, започна проучване за неговата личност и запита за детайлите около него пресаташето на ОД на МВР Добрич.

С оглед на вече изложената фактология се обосновава предположението, че още през 2022 г. искането за трафичните данни от СИМ картите на Таня Йорданова (Чанева) Георгиева е било направено, за да се установят лицата, с които Великов е бил в усилена комуникация. Според осведомени източници, приблизително две години, след като са били извадени разпечатки от трафичните на номера, който вероятно е бил използван от Георги Великов, той е бил задържан за 24 ч. заедно с Александър Илиев, познат още като Сашо Едрев от Генерал Тошево. Случаят е описан от Про Нюз.

Неофициално се твърди, че във Великов тогава е било открито минимално количество дрога, което е минало в графата „за лична употреба“. След запитване на BIRD от МВР Добрич потвърдиха, че Александър Илиев е бил задържан за държане на незаконни боеприпаси. От ведомството уточниха, че преди това лицето е било задържано за шофиране под въздействието на наркотици.

Така или иначе обаче остава мистерията защо трафичните данни от периода 29. 08. 2022 г. – 14. 10. 2022 г. не са в кориците на някое досъдебно производство, оперативно дело или пък защо не са унищожени според приложимите норми на ЗЕС.

Очевидно въпросните справки са декласифицирани преди почти 16 месеца. По информацията, налична в сигнала, с който справките по ЗЕС и документацията стигнаха до нас, за тези потенциални веществени доказателствени средства през 2024 г. е бил изготвен протокол, че са унищожени. Ако тези трафични данни са били съхранени в нарушение на закона, това вероятно е било направено, за да бъдат използвани за манипулиране или изнудване на Георги Великов или на контактите му. Без съмнение трафичните данни валидират общуването между конкретни лица.

В сигнала се твърди, че Николай Янков, който вече е началник на РПУ Албена, добросъвестно е предал на комисията трафичните данни за унищожаване, защото явно оперативното дело е било закрито или досъдебното производство прекратено.

Шеф в МВР: “И какво смятате да ги правите”?

Наши източници твърдят, че председател на комисията, която унищожава разпечатките с данни по ЗЕС в ОД на МВР Добрич е главен инспектор Борислав Николов – началник на сектор „Икономическа полиция“ в дирекцията. Той е сочен за изключително близък до структурите на ДПС „Ново начало“ в региона. Най-често именно той е натоварван от ръководството на МВР да организира изборния процес от страна на МВР за област Добрич. За Николов се твърди още, че е сред фаворитите на ОД на МВР Добрич Красимир Манов.

В състава на комисията влизали още Цветомир Пейчев от сектора за противодействие на криминалната престъпност в ОД на МВР Добрич и Диана Димова – началник на отдел „Оперативен анализа“.

Естествено, екипът на BIRD потърси за коментар Борислав Николов. Първият ни разговор далеч не протече гладко.

Звъня ви във връзка с едни справки за трафични данни по ЗЕС

Нямам какво да говоря с вас.

А вие ли сте бил председател на комисията, която….

Нямам какво да говоря с вас.

Няколко минути по-късно Борислав Николов преосмисли позицията си и ни се обади сам но заяви:

Няма да ви отговоря на никакви въпроси, докато вие не ми кажете вие какво искате от мен!

Искам коментар, нищо повече.

Не зная за какво става въпрос, за какви документи, какво има при вас, тъй че коментар няма да ви направя.

При мен има няколко дискове с разпечатки по ЗЕС. Които са…

Аз не зная какво има при вас и как сте се сдобили с него. Тъй че… И какво смятате да ги правите?

Смятаме да разследваме, защото знаете, че по закон тези разпечатки, ако не са приложени по някое досъдебно производство или оперативно дело трябва да бъдат унищожени.

Да, зная го това нещо много добре.

И ние се опитваме да разберем по какъв начин тези разпечатки са стигнали до нас, а не са унищожени или не са в кориците на някое дело.

Ами вие много добре знаете как са стигнали до вас! Щом са във вас.

А не…

Щом са във вас! Някой ви ги е пратил по пощата сигурно!

Да по пощата ги получихме! Факт!

Ми добре, само че аз на този етап не мога да ви дам никакви обяснения, защото не съм видял нищо.

Чакайте, ние не сме надлежен орган на властта, не ни дължите обяснение.

Пак ви обясних, аз няма на този етап да отговарям на въпросите ви. Има си начини и ред в МВР кой дава и какво дава… Ще уведомя ръководството утре.

Имате моя номер и пресаташето ви има моя номер, вие осъзнавате цялата ситуация…

Цялата ситуация ми е ясна, тъй че няма какво да осъзнавам. Утре ще уведомя ръководството, като отида до работа.

За да сме ясни, не ви вменяваме вина.

Ами да, разбирам ви, ама аз зная за какво става въпрос.

Чудесно, като знаете за какво става въпрос, ще ми кажете ли на мен?

Не, не, няма да ви кажа нищо. Като дойде време, ще разберете.

От разговора става очевидно, че в дирекцията на МВР в Добрич отлично се знае каква е истината по казуса с трафичните данни.

Местна компроматна банка

Остава обоснованото предположение, че някой там трупа местна компроматна банка, подобна на тези от национално значение на Пепи Еврото, Мартин Божанов, Алексей Петров и вероятно Делян Пеевски. Твърди се, че подобен сигнал вече е бил проверяван от звеното на Вътрешна сигурност във Варна, което е компетентно за Добрич. Проверката обаче не дала резултати.

Ако наистина разпечатките с трафичните данни по ЗЕС не са били унищожени, а само е бил изготвен протокол, това наистина е съществен проблем в работата на МВР Добрич. От една страна тричленния състав на комисията е изготвил документ с невярно съдържание. Ако комисията е спазила буквата на закона и е изпратила протокола на председателя на съответния съд, дал разрешението за трафичните данни, за да бъде то вписано в регистъра, тогава имаме и използване на документ с невярно съдържание.

И за капак, ако тези хипотези се окажат проверими и достоверни, тогава бихме имали и престъпление по служба от страна на членовете на комисията и системност на тяхното поведение. Разбира се това са хипотези, но е факт, че документи, които би следвало да са следствена тайна или да са унищожени по надлежния ред са стигнали до екипа на BIRD.

Ново начало в старото МВР?

Тази ситуация е индиция за огромните проблеми пред които е изправен Даниел Митов като вътрешен министър, а също и своеобразен стрес-тест. В МВР отдавна знаят, че от малко прасе и нов началник никой не знае що за свиня ще излезе. Политическите промени стресират системата. Митов обаче по-скоро не е загадка и не е натоварен с твърде големи очаквания за реформи във вътрешното ведомство. Жалко, защото необходимостта от такива изглежда по-наложителна от всякога.

След 2014 г. МВР функционира изключително като „наказателна бригада“ на санкционирания по глобалния закон „Магнитски“ олигарх Делян Пеевски. След излизането на Ивайло Спиридонов от системата, дори в ГДБОП не останаха хора, изкачили се в йерархията при Бойко Борисов като главен секретар на МВР. Всъщност според мнозина именно Спиридонов е „последното асо в ръкава“ на Борисов и последният му верен началник в системата. За Младен Маринов, който и сега е депутат от ГЕРБ, самият Борисов декларира съмнения, че е близък до Пеевски. Това стана причина Маринов да се раздели с поста си на вътрешен министър.

Днес Даниел Митов е изправен пред предизвикателството да освободи МВР от влиянието на Пеевски. Надеждите не са големи, с оглед на информацията, че самият Митов се е изявявал като неформален лобист на Пеевски пред властите в САЩ, поради близостта си демократите зад океана.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *