След обаждането на Шолц на Путин руснаците започнаха да поставят условия, за да се стигне до мирни преговори

Бъдещето на Украйна и на Тайван бе тема на разговора между американският президент Джо Байдън с китайския си колега Си Дзинпин в Лима. Двамата се срещнаха по време срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, която се провежда в столицата на Перу.

Китай е за преговори и охлаждане на ситуацията по украинския въпрос, обяви Дзинпин, цитиран от руската агенция ТАСС. Той обяви, че Китай е готов да работи с новата администрация на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който ще поеме поста на 20 януари 2025 г.

„Китай е готов да работи с новата администрация на САЩ за поддържане на комуникацията, разширяване на сътрудничеството и управление на различията, така че да се стремим към стабилен преход на отношенията между Китай и САЩ в полза на двата народа“, обяви Си Дзинпин.

На срещата си с американския си колега китайският президент казал още, че сепаратистките действия в Тайван са несъвместими с мира и стабилността в Тайванския проток. Той настоява САЩ да не се месят в спора между Пекин и Тайпе.

Китай смята Тайван за своя територия и е твърдо решен да “обедини“ демократично управлявания остров с континента.

Междувременно секретарят по отбраната на САЩ Лойд Остин обяви на пресконференция в Австралия, цитиран от ТАСС, че конфликтът в Украйна ще приключи с преговори. Той изрази надежда, че Украйна е в добра позиция да защити своите интереси.

Британския вестник „Financial Times“ пък пише, че Доналд Тръмп може да обвини президента на Украйна Володимир Зеленски за провала на преговорите с Русия. Изданието обаче цитира британско-руският историк Сергей Радченко.

Според него Тръмп, след като не разполага с други възможности за бързо спиране на войната, може напълно да откаже подкрепата за Украйна и конфликтът да завърши с победа на Русия. Радченко обаче коментира, че подобен изход би бил истинска катастрофа за НАТО.

В същото време депутатът от Бундестага от фракцията на „Алтернатива за Германия“ Райнер Ротфус в интервю за ТАСС каза, че Шолц е успял да се обади на Владимир Путин едва след като Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ. Преди това администрацията на президента Байдън не му е позволявала това.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пък разкри, че разговорът между руският президент и канцлерът на Германия се е водил на руски чрез преводач.

Песков също отбеляза, че тонът на разговора между Путин и Шолц е бил делови и много откровен.

Едно от условията на Руската федерация за уреждане на конфликта в Украйна е премахването на санкциите, което означава, че позициите на САЩ в Европа ще бъдат подкопани, каза заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев.

В същото време ТАСС съобщи, че руските войски вече са поели контрол над ключовия маршрут за снабдяване на украинските въоръжени сили в Курахово.

От картата, която военният анализатор Юрий Подоляка пусна в своя телеграм канал се вижда, че руската армия е превзела голяма част от града и с успеха си в Дальнее принуждава украинските бойци да се изтеглят, за да не последват съдбата на защитниците на Угледар, които бяха обкръжени и разбити.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *