Близо половината от гласувалите за „ДПС-Ново начало“ са етнически турци. Общо 60% от всички, гласували за партията на Делян Пеевски, живеят в селата, а 22% в областните градове. При “Алианс за права и свободи“ (АПС) на Ахмед Доган малко над две трети от вота е от етнически турци, а 80% от избирателите живеят в селата.
Това показват резултати от екзит пол на социологическа агенция „Тренд“.
Изследването е финансирано от „Нова броадкастинг груп“ и „Евронюз“.
ГЕРБ-СДС е първа политическа сила сред всички възрастови групи, сред висшистите и хората със средно образование, живеещите в областните центрове и малките градове,
показват данните на социолозите. Най-голям дял имат хората на възраст между 40 и 60 г., от областните градове, със средно образование.
„Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) се представя по-добре от средното сред по-младите възрастови групи до 40 г., допълват от „Тренд“.
Близо две трети от всички избиратели на коалицията са с висше образование, а малко под една трета са софиянци. Общо 58% от всички гласували за коалицията са жени.
„Възраждане“ се представя най-добре в групата на средната възраст – между 40-59 г., като половината от подкрепилите ги са жители на областните центрове.
Най-младият електорат в страната е на „Има такъв народ“, а 40% от всички гласували за партията на Трифонов са под 40 години. Електоратът на МЕЧ също има по-висок дял младежки вот и над една пета от всички подали глас за партията на Радостин Василев са между 18 и 29 години.
Общо 63% от всички гласували за „БСП-Обединена левица“ на тези избори са хора над 60 години. Избирателите им живеят предимно в областните центрове и малките градове.
От „Тренд“ допълват, че 65 на сто от всички гласували на изборите са взели решението за кого да гласуват преди кампанията, 16% – в рамките на кампанията, девет на сто – в последните няколко дни, а 8% – в самия изборен ден.