Сглобката с ГЕРБ е поредната манипулация на г-жа Нинова, заяви пред БНР Ваня Григорова, лидер на „Солидарна България“.
„Тя се опита да счупи коалицията още преди началото на предизборната кампания. Отмени пълномощното на господин Таков. Опитваше се да попречи на регистрацията. Продължи да работи срещу нас и в самата кампания Всички атаки идват не от политическите ми противници, които са от другата страна чисто идейно, а от тези, които водят ожесточена, кръвопролитна война в собствената си партия“, коментира Григорова.
Лидерът на „Солидарна България“ отговори и на други упреци, оправени към нея от Корнелия Нинова, сред които е и гласуването на високи заплати в Столичния общински съвет – нещо, което, според лидера на БСП, не отговаря на дадените обещания към работещите в София.
Нинова дори заяви, че Григорова е „излъгала много пъти“. „Никога не съм поемала ангажимент, че ще работя без пари. Аз инициирах срещи на кмета Терзиев и представители на медицинските сестри, както и с тези на транспортните работници. Стигна се до подписване на колективен трудов договор в детското и училищното здравеопазване и до ръст на заплатите с 30%. Има машинисти, които получиха над 500 лева увеличение на заплатите си“.
Ваня Григорова посъветва Корнелия Нинова, „когато говори по темата за заплатите, да поработи повече в парламента, а след това да прави забележки“.
Около 5000 гласа разделиха Григорова от кметския стол в столицата. Тя обжалва в Административния съд на София – град резултатите. „В над 300 от флашките има манипулирани записи“. Решението на съда обаче не може да я направи кмет, посочи тя. „Ако е в моя полза, изборите ще се проведат отново. Ще има нови кандидати и ново съревнование“.
Григорова съобщи в предаването „Неделя 150“, че няма да бъде водач на европейската листа. „Винаги съм работила основно по национални проблеми“. Григорова обясни, че не се налага да напуска Столичния общински съвет. Тя няма да взима дори и отпуска по време на предизборната кампания.
Коалиция „Солидарна България“ се състои от три партии – „Изправи се, България“, „Българската Левица“ и „Обединена социалдемокрация“. „Госпожа Мая Манолова ще бъде част от цялата предизборна кампания. Не бих искала да говорим за първа и втора цигулка“. Григорова коментира липсата на подкрепа от страна на „Левицата“ заради желанието й да бъде абсолютно самостоятелна в решенията си.
„Исках да имам решаваща роля при определянето на политиките и при кадровото определяне на тези избори. Не мога просто да се прилепя към друга формация“. Целта на една формация е да постигне определени резулттати затова се водят разговори с всички, посочи Григорова. „Нужно е мнозинство един законопроект да бъде приет.
Гласът на Делян Пеевски не е по-различен като тежест от гласа на Христо Иванов. А и видяхме, че през последните девет месеца те до голяма степен си съвпадат“.
Григорова посочи приоритетите на „Солидарна България“: „Трябва да има защитени доходи, с които хората да покриват базовите си потребности. От първите 800 или 900 лева на всеки работещ да не се отчисляват данъци.
Трябва да се увеличи максималният осигурителен доход няколко пъти, а защо и да не отпадне“. Тя коментира напомнянето на МВФ, че в България трябва да бъде въведено прогресивно данъчно облагане.
„Не може с десет процента да облагаме човек, който получава минимална работна заплата и този, който получава 100 хиляди. Това е нормалното облагане“.
Шансовете ни да се представим много добре в тази трудна и нестабилна политическа обстановка са много добри, заяви тя:“От политически ступор се излиза чрез ляв възход. Надявам се това, което виждаме в България, да е началото на такъв“. Лявото пространство е разбито от повече от десет години, обясни още Григорова. Тя пожела успех на изборите на БСП и на „Левицата“. „Вярвам, че в един момент ще намерим път отделните фракции в лявото да работят заедно“.